דף הבית » פעילות » עוד פעילות » אושר לקריאה שנייה ושלישית: תוכפל הענישה על גרימת נזק לחקלאות

אושר לקריאה שנייה ושלישית: תוכפל הענישה על גרימת נזק לחקלאות

החוק שיזמנו יחד עם ח"כ איילת שקד מתקדם, והיום (שלישי) אושר לקריאה שניה ושלישית. החמרת הענישה כלפי אלו שפוגעים בחקלאים ובחקלאות – ערך ציוני ויעד אסטרטגי – היא יעד חשוב מעין כמותו. 

וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שיזמנו יחד עם ח"כ איילת שקד, שתחמיר את הענישה על עבריינים שגורמים נזק לחקלאות.

חוק העונשין, הנוכחי קובע עונש של חודש מאסר על בעליה של חיה שנכנסה לשטח חקלאי, ועונש של שלושה חודשי מאסר על כניסה לשטח חקלאי או גרימת כניסה של חיה לשטח חקלאי.

הצעת החוק מבקשת להחמיר את העונש הקבוע בצד שתי העבירות, כך שהעונש המרבי שיוטל על בעליה של חיה שנכנסה לשטח חקלאי יעמוד על שלושה חודשי מאסר. וקנס בסך 29,200 ₪, במקום 14,400 ₪. והעונש המרבי שיוטל על אדם שנכנס לשטח חקלאי או גרם לחיה להיכנס לשטח חקלאי, יעמוד על שישה חודשי מאסר. בפועל, הרווח מהעבירה יכול להיות רב, והסיכוי להיתפש, נמוך.

מטרת הצעת החוק, להגן על בעלי השדות מפני עדרים משוטטים הבאים לרעות בהם שלא כדין.  לעתים קרובות, משלחים בעלי העדרים את עדריהם ובהמותיהם בידי קטינים ולא ניתן להעניש את הרועים.

בדיון שנערך במליאת הכנסת, אמרה שרת המשפטים כי, קיימת בעיית באכיפת החוק. שכן התביעה הבהירה שהיא לא מגישה כתבי אישום בעבירות מסוג "חטא". לכן, לא מעמידים לדין על עבירות אלו.

ח"כ איילת שקד וקבוצת חברי כנסת מציעים להחמיר את הענישה על כניסה לשטח חקלאי. ההחמרה, נועדה להעלות את דרגת העבירה מחטא לעוון, ע"מ שיחידת התביעות המשטרתית, תטפל באכיפת החוק ותגיש כתבי אישום על העבריינים.

בדיון הקודם בהצעת החוק אמרה נציגת המשטרה, כי בשנים 2009-2012 נפתחו 254 תיקים על העבירות הללו. אולם, מרביתם נגנזו.

אנחנו בתנועת רגבים רואים בחקלאות ערך ציוני ויעד אסטרטגי. לכן החמרת הענישה כלפי אלו שפוגעים בחקלאים ובחקלאות היא יעד חשוב מעין כמותו.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*