דף הבית » סליידר » צו על תנאי: על משרד הפנים לאכוף את חובת הדיווח

צו על תנאי: על משרד הפנים לאכוף את חובת הדיווח

עתירת רגבים חשפה כי רוב הרשויות המקומיות לא מקיימות את חובת הדיווח על בניה בלתי חוקית בתחומן. כעת הוציא בג"ץ צו על תנאי המורה על מימוש התקנות

בעקבות עתירה של תנועת רגבים הוציא בית המשפט העליון צו על תנאי המורה למשרד הפנים לאכוף את הרשויות המקומיות לעקוב ולדווח אחרי הבנייה הבלתי חוקית המתרחשת בתחומן.

על פי תקנות התכנון והבנייה, כל וועדה מקומית במדינת ישראל אמורה לדווח מדי חודש בחודשו על הבנייה הבלתי חוקית בתחומה לוועדה המחוזית בה היא יושבת. הוועדה המחוזית אמורה לסכם את הממצאים שהועברו עליה ולדווח לשר הפנים.

גיבוש המידע בידי שר הפנים מאפשר לקבל תמונת מצב אסטרטגית, לגבש מדיניות ולהקצות משאבים וכח אדם למאבק בתופעה – בהתאם ובהתבסס על המידע שמועבר אליו מהוועדות.

מתשובת המדינה שניתנה לאחרונה בעתירה שהגישה תנועת רגבים (3485/12), עלה כי רוב הוועדות המקומיות לא מדווחות על עבירות בנייה באופן מלא. עוד התברר כי במחוז ת"א אף ועדה לא דיווחה על עבירות בנייה.

משרד הפנים ביקש למוסס את העתירה בטענה כי יש להפנותה באופן פרטני כנגד הרשויות המקומיות שאינן מקיימות את חובתן, אולם שופטי בג"ץ דחו טענה זו על הסף.

הרכב של שופטי בית המשפט העליון, בראשות הנשיא, אשר גרוניס, הוציאו בשבוע שעבר צו על תנאי בדרישה משר הפנים לאכוף את התקנות על הרשויות המקומיות. ברגבים בירכו על ההחלטה. "המשמעות של המהלך היא שסוף סוף, אחרי שנים, יהיה פיקוח מסודר והסתכלות כללית ואסטרטגית של מדינת ישראל על הבנייה הבלתי חוקית המשתוללת. האכיפה לא יכולה להתקיים ללא זרימה מסודרת של המידע".

מסמכים:

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*