דף הבית » סליידר » בג"ץ: "לצקת תוכן לקריאת 'הר הבית בידינו'"

בג"ץ: "לצקת תוכן לקריאת 'הר הבית בידינו'"

בפסק דין לעתירת רגבים ו'חוג הפרופסורים' בנוגע לסמכות הוואקף בהר הבית והתנהלותם התוקפנית כלפי מבקרים יהודים, קראו השופטים "לתת ביטוי לאינטרסים ישראליים של כבוד לאומי וכנגד מחרפים"

בפסק דין שנתן בג"ץ בתחילת השבוע (בג"ץ 6421/16) קבע בית המשפט העליון כי על הממשלה לצקת תוכן לקריאה של מח"ט הצנחנים, ולימים הרמטכ"ל, מוטה גור "הר הבית בידינו".
העתירה שהגישו תנועת רגבים ו'חוג הפרופסורים לחוסן מדיני' על ידי עו"ד נדב העצני, ביקשה כי ראש הממשלה והשר לבטחון פנים יורו למשטרה למנוע מאנשי הווקף בהר הבית מלפגוע בעולים היהודיים להר, ולהורות ששוטרי הווקף ישמרו על מרחק מהעולים, מאחר ואלו נוהגים להצמד ולעקוב אחר קבוצות היהודים המבקרים בהר, באופן תוקפני ומטריד.
אנשי וואקף מתעמתים עם מבקרים יהודים (צילום ארכיון - אתר ארגוני המקדש)

אנשי וואקף מתעמתים עם מבקרים יהודים (צילום ארכיון – אתר ארגוני המקדש)

בנוסף ביקשה העתירה, למנוע את הגדלת מספר אנשי הוואקף המוצבים בהר. בסוף השבוע האחרון כי בכוונת הוואקף להגדיל את מספר אנשיו בהר מ-800 ל1000.
השופטים רובינשטיין, מלצר ושוהם קבעו לראשונה מפורשות, כי בהר הבית חל חוק השמירה על המקומות הקדושים הקובע את חופש הגישה למקומות הקדושים ואת איסור חילול ופגיעה בחופש הגישה וברגשות בני הדתות להר הבית, הן כלפי יהודים והן כלפי מוסלמים ונוצרים. "הוראות דין אלה חלות על כולי עלמא וכלפי כולי עלמא ככתבן וכלשונן, גם בהר הבית."
המדינה טענה כי מספר המבקרים היהודים עלה בשנה האחרונה בכ – 30%, וכי בניגוד להצהרת הירדנים כי ישנם 800 אנשי ווקף (וובכוונתם להגדיל את המספר ל – 1,000), טענה המשטרה כי בהר הבית פועלים 270 אנשי ווקף בלבד, וכי בשנה שעברה גויסו עוד 50, וככל שהדבר תלוי במשטרה, אין בכוונתה להגדיל את מספרם.
המשטרה הוסיפה כי מספר אנשי הווקף הנצמדים לקבוצות ישראליות קטן, וכי חלים על אנשי הוואקף מגבלות רבות. וכי היקף ההטרדות כלפי מבקרים ישראליים ירד דרסטית מאז הרחקתם ממהר של  קבוצות ה"מוראביטאת" וה"מוראביטון"".
לאור הצהרת המדינה על החמרת צעדי האכיפה כלפי אנשי וואקף שחרגו מסמכותם, השופטים החליטו למחוק את העתירה, אך הדגישו כי כל הסמכויות השלטוניות והחוקיות בהר הבית נתונות בלעדית למדינת ישראל.
קבוצת אנשי וואקף במעקב אחר קבוצת מבקרים יהודים  (צילום אתר ארגוני המקדש)

קבוצת אנשי וואקף במעקב אחר קבוצת מבקרים יהודים (צילום אתר ארגוני המקדש)

בסיומו של פסק הדין קרא בית המשפט העליון לממשלה, לחזק את ריבונותה בהר הבית. "במלחמת ששת הימים, שבקרוב ימלא לה יובל, קרא מפקד חטיבת הצנחנים 55 אל"מ (לימים רב אלוף) מרדכי גור ע"ה "הר הבית בידינו", קריאה שנזכרה לא אחת גם בפסיקתו של בית משפט זה לאורך השנים, ככזו שיציקת תוכן לתוכה מוטלת על הדרג המדיני. חזקה על המשטרה וגורמי הממשל הישראליים שיתנו ביטוי לאינטרסים ישראליים של כבוד לאומי וכנגד מחרפים, ויהיו אלה מקרוב ומרחוק".
"מדובר בפסק דין חשוב, המהווה אבן בוחן משמעותית בחיזוק הריבונות הישראלית על הר הבית", אומרים בתנועת רגבים. "יש לוודא כי האמירות החשובות מצד בית המשפט העליון, יבואו לידי ביטוי במבחן המציאות היומיומי".
ספריה משפטית

2 תגובות

  1. יישר כוח לתנועת רגבים וחוג הפרופסורים על העתירה שהביאה להחלטת הבג"ץ לממש ולאכוף ולצקת תוכן לקריאתו של מוטה גור ז"ל "הר הבית בידינו". מקווים שהדבר אכן יבוא לידי ביטוי, ולא עוד נשמע את הביטוי "הכותל – המקום הקדוש ביותר לעם היהודי".
    כמו כן יישר כוח על השמירה על אדמות הלאום – נקווה שעם ישראל יתמוך וכן יעזר בפעילותכם.
    חזקו ואמצו ועשו חיל!
    צביה

  2. ואו! לא להאמין שבית המשפט העליון, שהוא ככלל גוף כה עויין, מוציא אמירה כזאת. לדר לא עולה כסף, אבל עצם העובדה שהם נדחקו עד כדי אמירה כזו אומר הרבה! כל הכבוד!

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*