דף הבית » כללי » בג"צ למדינה: "אסור שסדרי עדיפויות ביטחוניים יהפכו כסות להפקרות בבנייה"

בג"צ למדינה: "אסור שסדרי עדיפויות ביטחוניים יהפכו כסות להפקרות בבנייה"

בג"צ דחה עתירה של "רגבים" נגד בנייה בלתי חוקית סמוך לכפרים סאויה ויתמא שבשומרון, אך מתח ביקורת על המדינה על שזו אינה נחושה בטיפולה בבנייה העבריינית באזור

הרכב של שלושה שופטי בג"צ, בראשות השופט אלייקים רובינשטיין, דחה ביום 10.8.11 עתירה שהגישה תנועת "רגבים" נגד הבנייה הבלתי חוקית המתבצעת סמוך לכפרים סאויה ויתמא שבשומרון, בדגש על שלושה מבנים מסוימים באזורים הללו. השופטים קיבלו את עמדת המדינה, ולפיה אכיפת הבנייה הבלתי חוקית בשומרון מתבצעת על פי סדר עדיפויות ביטחוני, אולם בפסק דינם מתחו שלושת השופטים ביקורת על המדינה וציינו כי "סדר עדיפויות אינה מילת קסם, ועל הרשות האחריות לבדיקה עצמית מתמדת הן של סדרי העדיפויות והן של מימושם".

השופטים גם קובעים כי התמונה העולה מהעתירה ומתשובת המדינה "אינה מעודדת", כלשונם. בפסק הדין נאמר עוד: "גם אם קיימים סדרי עדיפויות מוצדקים, אסור שהללו יהוו – ולו בלי משים ושלא במכוון – כסות להפקרות בבנייה. כאמור, חוק הוא חוק, בין אם מדובר בבנייה בלתי חוקית בקרב התושבים הישראלים ביהודה ובשומרון, בין אם מדובר בתושבים הפלסטינים – ואין להלום מצב של 'איש הישר בעיניו יעשה'".

במנותק מגוף העתירה, מציין השופט רובינשטיין כי בית המשפט מבחין שהעתירה הוגשה במסגרת מאבק בין גורמי שמאל וימין, וכי אין בכוונת בג"צ ל"היגרר למחוזות הקיטוב הפוליטי", כלשונו.

בתגובה להכרעה שיגרה "רגבים" מכתב לראשי מערכת הביטחון בדרישה לפעול בהתאם לרוח פסיקת בג"צ ולביקורת הנמתחת בדברי השופט רובינשטיין – ולטפל לאלתר ביד קשה ובנחישות בבנייה הפלסטינית הבלתי חוקית ביו"ש.

לקריאת פסק הדין – לחץ כאן

לקריאת מכתב "רגבים" – לחץ כאן

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*