דף הבית » סליידר » בית המשפט: בית הספר באל זרנוג נבנה שלא כחוק – לא ייפתח עד הסדרתו החוקית

בית המשפט: בית הספר באל זרנוג נבנה שלא כחוק – לא ייפתח עד הסדרתו החוקית

שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, גאולה לוין, קבעה כי בית הספר שהוקם בניגוד לחוק במקבץ הבדואי של שבט אבו קווידר, לא ייפתח עד להסדרתו ולקבלת כל ההיתרים הנדרשים.

בדיון הודתה באת כח המדינה, עוה"ד טל שטיין, כי העבודות להקמת בית הספר, שכללו עבודות תשתית, הצבת כיתות ומבני מנהלה, החלו בשבועות האחרונים, על אף שלא הוצא היתר בניה כנדרש.

את העבודות ביצעה מועצת נווה מדבר שבדרום, לבניית בית ספר תיכון במתחם בדואי לא חוקי שעל פי הצהרת המדינה בבג"ץ, הוא מיועד לפינוי בזמן הקרוב לשכונה חדשה שרשות הבדואים מקימה עבורם בעיר רהט. אל זרנוג הוא מקבץ בדואי בלתי חוקי של בני שבט אבו קווידר, היושב ברובו על קרקע בבעלות יהודית פרטית.

בעקבות פנייתנו ליחידה הארצית לפיקוח על הבניה, הוצאו צווי הפסקת עבודה למועצת נווה מדבר לעצירת העבודות. גם הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, האמונה על אישור תכניות בניה במגזר, מתנגדת להקמת בית הספר

עורך הדין של התנועה, בועז ארזי טען שאין כל התכנות חוקית לפתיחת בית הספר באופן שכזה, והמינימום הנדרש מבית המשפט שבית הספר לא ייפתח כל עוד אין לו היתר בניה כדין.

השופטת לוין קבעה בהחלטתה: "בשים לב כי בית הספר לא יאוכלס עד להוצאת היתר כמתחייב בדין, באתי לכלל מסקנה כי אין הצדקה להוצאת צו ביניים. הקמת בית הספר במתכונת שבה הוא מוקם על פי הרשאה זמנית, אינה חורגת ממתחם הסבירות. אי מתן צו ביניים, אינו מקים הסתמכות על כך שמצב דברים זה יימשך בתום הבירור של העתירה".

השופטת קבעה כי בית הספר מוקם לפרק זמן מוגבל, נוכח הצורך המיידי במתן פתרון לתלמידים, ועל כן ברור לכל שהדבר אינו מהווה רמז או קריאת כיוון להסדרה או העברה של תושבי היישוב".

המדינה נדרשה לעדכן את בית המשפט בעניין ההיתר עד ליום 8.9. בשל דחיית הבקשה לצו הביניים, חויבה העותרת בהוצאות משפט בסך 1500 ש"ח למשיב.

עו"ד בועז ארזי בירך על החלטת בית המשפט:
"לפעמים צריך להבהיר את הדבר המובן מאליו. בית המשפט הבהיר כי בית הספר לא יכול לפעול ללא היתר בניה. תלמידי המגזר הבדואי זכאים ללמוד במוסדות חינוך חוקיים. בית המשפט הדגיש שפתיחת בית הספר הינה זמנית, עד למעבר בני המקבץ הבלתי חוקי לעיר רהט".

.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*