דף הבית » סליידר » במענה לעתירת רגבים: משרד הפנים מתנער מחובת הדיווח

במענה לעתירת רגבים: משרד הפנים מתנער מחובת הדיווח

למרות שבאחריות משרד הפנים לרכז מדי חודש דיווחים מהרשויות המקומיות על בניה בלתי חוקית לצורך הגברת הפיקוח, וועדה מטעם המשרד מבקשת לבטל את התקנות כצעד 'עוקף בג"ץ' בעקבות עתירה שהגישה רגבים

יומיים לפני יום כיפור נערך בבג"ץ דיון נוסף בעתירת 'חובת דיווח' אותה הגשנו לפני קרוב לשנה. העתירה חשפה כי רוב הרשויות המקומיות בישראל לא מקיימות את חובתן לדווח מדי חודש למשרד הפנים על עבירות הבניה שבוצעו בתחומן.

תקנות החוק קבעו כי דו"ח חודשי זה יוגש לעיון שר הפנים מדי חודש, במטרה להגביר את האכיפה נגד תופעת הבנייה הבלתי חוקית ולהפוך אותה ליעילה יותר.

במהלך פברואר 2014 הוציא בג"ץ צו על תנאי המורה לשר הפנים לאכוף את התקנות, אלא שבמהלך הדיון האחרון, טענה פרקליטות המדינה כי וועדה מקצועית שהוקמה במשרד הפנים מגבשת המלצה להפסיק את הדיווח על עבירות בניה של הרשויות המקומיות, ובכך להימנע מפיקוח אפקטיבי כנגד עברות בנייה בכלל מדינת ישראל.

לא מדווחות על עבירות בניה בתחומן. ועדות תכנון ובניה (ויקיפדיה)

לא מדווחות על עבירות בניה בתחומן. ועדות תכנון ובניה (ויקיפדיה)

במהלך הדיון, עדכנה עו"ד חני אופק הממונה על ענייני בג"צים בפרקליטות המדינה, כי משרד הפנים הקים וועדה מקצועית אשר דנה בשינוי התקנות והגישה את המלצתה למנכ"ל המשרד. עו"ד אופק נאלצה להודות, בלחץ בית המשפט, כי דעת הרוב בוועדה המליצה על ביטול התקנות כליל. במילים אחרות: במקום לייעל את חובת הדיווח ואת אכיפתה על הוועדות המקומיות בחרה הוועדה באפשרות הקלה והמליצה על ביטולה. אם יבוטלו התקנות לא תהיה למשרד הפנים כל אפשרות לפקח על תפקודן של הרשויות המקומיות בכל הנוגע לטיפולן בעבירות על דיני התכנון והבניה.

הדברים עוררו תרעומת בקרב השופטים שלחצו וביקשו מהפרקליטות ומשרד הפנים לנפק תשובות ולוחות זמנים. במענה להערות בית המשפט רמזה עו"ד אופק כי משרד המשפטים מתנגד להמלצה התגבשת לבטל את התקנות.

בהחלטתו, דרש בת המשפט ממשרד הפנים לעדכן אותו פעם נוספת באשר לקיום חובת הדיווח בחודש פברואר 2015 ולאחר מכן, עוד באותו החודש, יערך דיון נוסף בבית המשפט העליון.

האבסורד בביטול חובת הדיווח גובר, לאור העובדה כי משרד הפנים עובד בתקופה האחרונה על הקמת הרשות החדשה לאכיפת דיני תכנון ובניה, בעלות של עשרות מיליוני שקלים. כיצד תפעל הרשות החדשה ללא היכרות עם נתוני השטח?

פרקליטי רגבים לקראת הדיון בבג"ץ חובת דיווח (צילום: תנועת רגבים)

פרקליטי רגבים לקראת הדיון בבג"ץ חובת דיווח (צילום: תנועת רגבים)

"אחרי שמשרד הפנים לא מבצע את שמוטל עליו הוא מגדיל לעשות ומבקש להסיר מעצמו כליל את האחריות הפשוטה, הכתובה בחוק, לפקח על עבירות בניה" מסכם עו"ד בצלאל סמוטריץ', מנהל הפעילות בתנועת רגבים. "כבר קרוב לחמש שנים אנחנו מנהלים קרב משפטי שבמדינה מתוקנת אמור היה להסתיים בחודשים ספורים. מתברר שבמשרד הפנים לא הפנימו את חובת הפיקוח שהטיל עליהם המחוקק ומנסים להתנער ממנה בכל דרך. אנחנו, בתנועת רגבים, נמשיך לעקוב אחרי התיק הזה ונדרוש אכיפה מלאה של החוק כי זו חובתה של המדינה להגן על אזרחיה".

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*