דף הבית » סליידר » ברגע האחרון: הח"כים הערבים פוצצו את ההסכמה על חוק הבניה

ברגע האחרון: הח"כים הערבים פוצצו את ההסכמה על חוק הבניה

חברי הכנסת הערבים שהגישו 2500 הסתייגויות על תיקון 109 לחוק התכנון והבניה, נסוגו ברגע האחרון מההסכמה שגובשה בינם לבין הקואליציה על הבאתו לאישור הכנסת עד סוף מושב החורף. החוק יוחזר למתכונתו המקורית וההצבעה תידחה למושב הקיץ 

ההצבעה הצפויה על תיקון חוק התכנון והבניה נדחתה ברגע האחרון למושב הבא, לאחר שחברי הכנסת הערבים פוצצו בשעות האחרונות את ההסכמה שגובשה עם יו"ר ועדת הפנים, דודי אמסלם.

בשבועות האחרונים קיימה ועדת הפנים מרתון דיונים אינטנסיבי שכלל כ-15 ישיבות, במטרה להביא את חוק התכנון והבניה להצבעה במליאת הכנסת כבר במושב החורף, המסתיים בסוף השבוע הקרוב.

הדיון בוועדת הפנים על תיקון החוק (צילום: תנועת רגבים).

הדיון בוועדת הפנים על תיקון החוק (צילום: תנועת רגבים).

תיקון החוק מבוסס על המלצות הצוות הבין משרדי בראשות ארז קמניץ, המשנה ליועמ"ש, שגיבש תכנית שנועדה לשפר את הטיפול של המדינה במכת הבניה הלא חוקית.

במהלך כל הדיונים נכחו כלל חברי הכנסת הערבים, וכן חברי כנסת רבים מהאופוזיציה וכן ארגוני שמאל רבים, שהגישו 2500 (!) הסתייגויות, במטרה לרכך את השפעותיו הצפויות של החוק מול עברייני הבניה. מנגד הגיש חבר הכנסת סמוטריץ' אף הוא מספר התנגדויות לחוק, שגובשו בהמלצת תנועת רגבים, הפועלת מזה כעשור כנגד הבניה הבלתי חוקית ברחבי הארץ.

חברי הסיעה המשותפת הגיעו לסיכום מוקדם עם יו"ר הוועדה, חה"כ דודי אמסלם, שקיבל רבות מההסתייגויות שהגישו הח"כים הערבים, בתמורה לכך כי ההצבעה במליאה תתקיים בהסכמה, תוך הימנעות ממאות נאומי ההתשה והצבעה במליאה שתימשך שעות ארוכות על כל סעיפי החוק – לאור אלפי ההסתייגויות שהוגשו על נוסח הצעת החוק.

במהלך שעות אחר הצהרים, היה אמור להתקיים הדיון האחרון בוועדה, ובו ההצבעה על ההסתייגויות האחרונות. אלא שברגע האחרון נסוגו חברי הכנסת הערבים מהמתווה שהושג, והציבו עוד ועוד דרישות ליו"ר אמסלם, שמוססו בפועל חלקים משמעותיים מהחוק שגובש על ידי משרדי הממשלה.

בעקבות קריסת ההבנות, החליט יו"ר הוועדה דודי אמסלם לחזור לנוסח המקורי של הצעת החוק, תוך חזרה מההבנות שהושגו, ולאור הפיליבסטר הצפוי  – תדחה ההצבעה על החוק למושב הבא של הכנסת, שייפתח לאחר הפסח.

"חוק זה הינו אסטרטגי וקריטי לחיזוק הריבונות ברחבי המדינה, ובמיוחד בנגב ובגליל" אומר מאיר דויטש, מנהל מחלקת המדיניות שייצג את תנועת רגבים בכל דיוני הוועדה. בארגון מקבלים ברגשות מעורבים את דחיית ההצבעה על החוק למושב הבא. "חבר הכנסת אמסלם הוביל מהלך משמעותי ומורכב מאוד", אומר דויטש. "מצד אחד, כל יום שעובר גורם לקיבוע של מציאות לא בריאה בשטח, אולם מצד שני, לא ניתן היה להיכנע לסחטנות שהובילו חברי הסיעה המשותפת, שהיתה מובילה להתמוססות משמעותית של החוק".

 

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*