דף הבית » סליידר » בשל כשל במכרז – רמ"י לא מפנה מאות פלישות לאדמות המדינה

בשל כשל במכרז – רמ"י לא מפנה מאות פלישות לאדמות המדינה

מאות תיקי פיקוח כנגד בניה בלתי חוקית ופלישה לאדמות מדינה אינם נאכפים על ידי רשות מקרקעי ישראל מתחילת 2016, בעקבות כשל שנפל במכרז הממשלתי לשכירת קבלן הוצאה לפועל

רשות מקרקעי ישראל היא אחת מהרשויות הממשלתיות החשובות ביותר במדינה, מאחר ועל כתפיה מוטלת האחריות לנהל את אדמות המדינה מהוות 93% משטחי מדינת ישראל, לפתחם לטובת הציבור, תוך שמירה על הסביבה וצרכי הדורות הבאים.

בתוך הרשות פועלת 'החטיבה לשמירה על הקרקע', בה ישנם עשרות רבות של בעלי תפקידים – החל מהפקחים המסיירים בשטח, דרך מנגנוני המשרד וכלה בייעוץ המשפטי ובדרג הניהול. בנוסף לפעילות החטיבה מעניקה הרשות בכל שנה תקציבים מיוחדים בהיקף של מיליוני שקלים לרשויות מקומיות וגופים סטטוטוריים, על מנת לשמור על השטחים הפתוחים שבתחומן.

בכל שנה פותחים פקחי הרשות הפועלים בכל אזורי הארץ אלפי תיקי פיקוח כנגד עברייני בניה שפלשו לאדמות מדינה או חרגו מההיתרים שניתנו להם. רוב פעילות האכיפה בתיקים אלו אמורה להתבצע באמצעות קבלן חיצוני של חברת הוצאה לפועל, שמימש את הוראות החוק ופעל כנגד העבריינים.

שכונה בלתי חוקית על אדמות מדינה (צילום: תנועת רגבים)

שכונה בלתי חוקית על אדמות מדינה (צילום: תנועת רגבים)

מידע שהגיע לתנועת רגבים מעלה, כי בשל תקלה במערך המכרזים, הרשות נמנעת מפינוי והריסה של רוב תיקי הפלישה והבניה בלתי חוקית שנפתחו בשנת 2016. המכרז האחרון נערך בתחילת 2016, ובמהלכו הקבלן שזכה בעבר במכרזים אלו, הפסיד את ההתמודדות. מאז, עקב כשל משפטי, לא בוצע מכרז חלופי ולמעשה אין קבלן אחר שיבצע את רוב משימות האכיפה.

עובדה זו גורמת לסחבת אדירה בביצוע צווי הפינוי וההריסה, ומאפשרת לעבריינים הפולשים לבסס את אחיזתם בקרקע ולקבוע עובדות בלתי הפיכות.

ככל שמדובר בתיקים של בניה בלתי חוקית, הרי שהבעיה אף חמורה יותר, מאחר ואכלוס הבתים – שחלקם אף נבנו באזורי בעלי משמעות אסטרטגית, כגון איזורי תשתיות לאומיות –  מונע באופן כמעט מוחלט את פינויים בעתיד.

למעט מקרים מיוחדים, בהם מבקשת הרשות היתר מיוחד מבית המשפט לבצע את האכיפה בכוחות עצמה, הרי שהיעדרו של קבלן ההוצאה לפועל, מונע את מימוש רוב הצווים שניתנו במהלך 15 החודשים האחרונים כנגד פולשים ועברייני בניה.

אנו סבורים כי יש פה מצב בלתי מתקבל על הדעת. מצד אחד, המדינה מעבירה סכומי עתק לרשות לרשות מקרקעי ישראל, כדי שזו תוציא פקחים לשטח ותנהל מאות הליכים משפטיים, ומצד שני – בשורה התחתונה, אחרי שכל התהליכים המורכבים האלו מבשילים, הם לא מגיעים לישורת האחרונה של ביצוע האכיפה. לא ייתכן שאותו כשל במכרז יוצר מבוי סתום במשך תקופה כה ארוכה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*