דף הבית » פעילות » יהודה ושומרון » "האיחוד האירופי 'עושה בית ספר' למדינת ישראל"

"האיחוד האירופי 'עושה בית ספר' למדינת ישראל"

תנועת רגבים עתרה לבג"ץ בדרישה להרוס בית ספר בלתי חוקי שנבנה ע"י האיחוד האירופי והרשות הפלשתינית. המבנה הוקם באיזור הנמצא בשליטה ישראלית, ומיועד לתושבי רשת המאחזים הבדואים שהרשות הפלשתינית מתחזקת במטרה להעמיק את השתלטותה על המרחב

עבריינות הבניה של האיחוד האירופי ברחבי יהודה ושומרון עולה כיתה: תנועת רגבים עתרה הבוקר (ראשון) לבג"ץ בדרישה להרוס מבנה בית ספר בלתי חוקי אותו הקימה הרשות הפלשתינית במימון כספי של האיחוד האירופי סמוך ליישוב סוסיא שבהר חברון.

ברגבים מסבירים כי המתחם החדש נועד לשמש כבית ספר עבור המאחזים הערביים הבלתי חוקיים הפזורים במרחב סוסיא, שתושביהם מגיעים בעיקר מהעיירה הסמוכה יאטה. מאחזים אלו מטופחים ונתמכים על ידי הרשות הפלשתינית, השואפת לספח לשליטתה איזורים נרחבים בשטחי C הנמצאים תחת שליטה ישראלית מלאה. ההשתלטות על השטח מתבצעת בעיקר באמצעות הקמת רשת מאחזים פלשתינים בלתי חוקיים, בעיקר בדרום הר חברון ובאיזור מעלה אדומים, בעזרת מימון נדיב מטעם האיחוד האירופי.

בית הספר הלא-חוקי שבנה האיחוד האירופי (צילום: תנועת רגבים)

בית הספר הלא-חוקי שבנה האיחוד האירופי (צילום: תנועת רגבים)

על פי המעקב שביצעה רגבים בשנים האחרונות – האיחוד האירופי בנה באופן גלוי וללא היתר, מאות מבני מגורים 'קראוילות', מבני שירותים, ואף טורבינות לייצור חשמל באמצעות רוח. כספים אירופאיים הועברו אף לפיתוח בלתי חוקי של תשתיות ביוב וסלילת דרכים.

באופן סימלי משהו, איתרה יחידת השטח של רגבים את המבנים החדשים בתאריך 1 לספטמבר, היום הראשון של שנת הלימודים. מיד לאחר מכן פנתה המחלקה המשפטית של הארגון למנהל האזרחי בדרישה לנקוט בצעדי פיקוח ואכיפה דחופים כנגד המבנים, ולפתוח בהליכים פליליים כנגד מבצעי העבודות.

חרף מכתבים חוזרים ונשנים ששלחה רגבים בעניין, במנהל האזרחי לא נקטו כל צעדי אכיפה כנגד המבנים ואף לא טרחו להשיב לפניות. בעקבות ההתעלמות הממושכת עתרה רגבים לבג"ץ בבקשה כי יורה למנהל האזרחי למלא את תפקידו כאחראי על אכיפת חוקי התכנון והבניה ביהודה ושומרון, ולהרוס את מבנה בית הספר.

בדיון מיוחד שהתקיים לפני חמישה חודשים בועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הצהיר האלוף יואב (פולי) מרדכי, העומד בראש המנהל האזרחי כי ישראל יצרה קשר עם השגרירויות של המדינות האירופאיות הבולטות המעורבות בפעילות זו, והתחייב כי "ביחס לכל בנייה לא חוקית יינקטו פעולות אכיפה וכך אנחנו נוקטים".

במהלך אוקטובר 2014, איתרה רגבים בית ספר לא חוקי דומה, שבנה האיחוד האירופי במאחז פלשתיני-בדואי הסמוך ליישוב אדם שמצפון לירושלים. גם במקרה זה עתרה רגבים לבג"ץ לאחר שרשויות החוק לא ביצעו כל פעילות אכיפה כנגד בית הספר, חרף ההצהרות.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*