דף הבית » סליידר » המדינה מודה לראשונה: בניית האו"ם בארמון הנציב – בלתי חוקית

המדינה מודה לראשונה: בניית האו"ם בארמון הנציב – בלתי חוקית

 הממשלה תקים צוות שרים לגיבוש מדיניות הממשלה בסוגיית פעילות האו"ם בארמון הנציב. בתגובת המדינה לעתירת רגבים: "מצופה מהאו"ם לפעול בהתאם לחוקי הבניה – אך קיימת בעיה לפעול משפטית כנגדו" 

לאחר דחיות חוזרות ונשנות, הגיבה המדינה לבקשת צו הביניים בעתירה שהגישה תנועת רגבים כנגד הבניה הבלתי חוקית שביצע האו"ם בארמון הנציב.

המדינה מודה לראשונה כי פעילות הבניה הנרחבת במקום, הכוללות עבודות לשימור המבנים ההיסטוריים במתחם, כמו גם הקמת מבנים בלתי חוקיים נוספים במתחם, בוצעו ללא היתרים. "דיני התכנון והבניה של מדינת ישראל חלים על המתחם, ועל העבודות מושא העתירה, והאו"ם מצופה לפעול בהתאם לעקרונות דיני התכנון והבנייה הרלוונטיים".

כזכור, בעתירה שהגישה תנועת רגבים לבית המשפט המחוזי בירושלים לפני כחודשיים נחשף, כי האו"ם ביצע מספר רב של עבירות בניה במהלך השנה האחרונה, במתחם הרשום בטאבו על שמה של מדינת ישראל, ולכאורה אף פלש במהלך השנים לשטח גדול של אדמות מדינה.

הבניה הבלתי חוקית של האו"ם בארמון הנציב

הבניה הבלתי חוקית של האו"ם בארמון הנציב

המדינה הביעה את התנגדותה להוצאת צו ביניים שיאסור על המשך העבודות במתחם, מאחר והאו"ם נהנה מחסינות מפני תביעה לדין ופעילות משפטית כנגדו. המדינה ציינה כי "במידה וקיימת מחלקות בין מדינת ישראל לאו"ם בנושא זה, יש להביאה לפתרון בערוצים דיפלומטיים", ופירטה את המגעים שקיים משרד החוץ במהלך השבועות האחרונים עם גורמי האו"ם הרלוונטיים בישראל ובניו יורק.

בהמשך התגובה נכתב, כי בכוונת הממשלה להקים צוות שרים שמטרתו לבחון את מדיניות הממשלה בנושא, ובמקביל תיבחן אפשרות השימוש במקרים המתאימים בכלים נוספים מול הבניה המתבצעת במקום, כולל נקיטת צעדים כנגד גורמים ישראליים המעורבים בעבודות הבניה.

"בנוסף על כל אלה, פועלת המדינה בערוצים הדיפלומטטים במטרה להביא גם להסדרת נושא הבינוי על כל היבטיו, לרבות קביעת מתווה עם האו"ם גם בנוגע לבינוי הקיים, ולבינוי העתידי, ככל שייעשה על ידי האו"ם. נציגי האו"ם הביעו נכונות להמשיך דיאלוג זה לטובת הסדרת הנושא".

 

אנו מצידנו נבקש צו מניעה כנגד החברות המבצעות. העבודות הבלתי חוקיות צריכות להפסק לאלתר, ולו גם באמצעות צו נגד החברות הישראליות המבצעות בפועל את עבירות הבניה תוך דריסת החוק. הטענה כאילו לאו"ם ישנה חסינות מוחלטת המאפשרת לו לבנות ככל העולה על רוחו בנכסי מדינת ישראל ובניגוד לחוקי הבניה, איננה מתקבלת על הדעת. חסינותו היא רק למילוי תפקידיו הדיפלומטיים, לא לעבירות ולשוד קרקע מן המדינה המארחת אותו חינם באדמתה ונכסיה.

 
google-site-verification: google81847c955afbc876.html

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*