דף הבית » סליידר » הממשלה החליטה על הגברת האכיפה במגזר הערבי

הממשלה החליטה על הגברת האכיפה במגזר הערבי

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) תכנית מקיפה להגברת אכיפת חוקי הבניה במגזר הערבי. תנועת רגבים שהיתה מעורבת בגיבוש הצעת המחלטים מברכת: "צעד משמעותי"

הממשלה אישרה בישיבתה השבועית את הצעת החוק הממשלתית הכוללת תכנית מקיפה להגברת האכיפה ביישובי המיעוטים. בין השאר ההחלטה מטילה על הרשויות המקומיות ביישובי המיעוטים את האחריות על הפיקוח והאכיפה בתחומן.

בנוסף הוחלט על הקצאת תקנים נוספים לפיקוח עבור היחידה הארצית לפיקוח במשרד הפנים, שתוכל "להיכנס לנעליהן" של ועדות שלא יתפקדו כראוי בתחום האכיפה, הענקת סל כלים לעבודת הפקחים, והידוק המעקב של הממשלה על המשטרה הנדרשת לסייע לגורמי האכיפה.

בתנועת רגבים העבירו בשבועות האחרונים מספר הצעות לשרי הממשלה, בהן הועלה הצורך האקוטי בהגדלת מספר תקני הפיקוח וסמכויות הפקחים, תכנית להטמעת טכנולוגיות מתקדמות למיפוי ופיקוח, וכן הצגת מודל חדש לדיווח התקופתי של המשטרה לממשלה על פעילותה בתחום, שיוודא היקף פעילות משמעותי מצד המשטרה.

שכונה בלתי חוקית בכפר עראבה (צילום: תנועת רגבים)

שכונה בלתי חוקית בכפר עראבה (צילום: תנועת רגבים)

אנו מברכים על החלטת הממשלה. בפעם הראשונה מאז קום המדינה נעשתה פה עבודה מעמיקה כדי לטפל בסוגיית האכיפה כנגד בניה בלתי חוקית בכל רחבי הארץ ובדגש על המגזר הערבי. זהו צעד חשוב מאוד בכיוון הנכון.

בעשור האחרון הצביעה רגבים בעשרות עתירות שהגישה לבתי המשפט, בדיוני ועדות הכנסת ובאמצעי התקשורת על נקודות הכשל במדיניות האכיפה –  חוסר סיוע משטרתי לגופי האכיפה, בעיות בתפקוד הפיקוח המקומי, "הלבנה" סיטונאית של בניה בלתי חוקית, ניצול לרעה של הליכים שיפוטיים, חוסר בסדרי עדיפויות לאכיפה, מחסור בטכנולוגיות מעקב ומיפוי, וכן התערבות פסולה מצד גורמים שונים במערכת הציבורית, שטרפדה לא פעם את פעולות גורמי האכיפה.

החלטת הממשלה מהיום מנסה לטפל כמעט בכל נקודות הכשל. ישנה עבודה רבה עד ליישום ההחלטה ויש צורך לוודא שמשרדי הממשלה אכן מיישמים את ההחלטה. הדרך עוד ארוכה – אך סוף סוף ניתן לומר כי מתחילים לצעוד בה.

לקריאה נוספת: ניירות עמדה בתחום אכיפת חוקי הבניה (הקש על התמונה)

סיוע משטרתי - תמונה לאתר

  • סיוע משטרתי לאכיפת חוק התכנון והבניה
המלצות יישומיות להחלטת הממשלה. היעדר הסיוע המשטרתי לגופי האכיפה, מהווה את אחד הגורמים המרכזיים להיעדר אכיפה. סקירה והמלצות || ניסן התשע"ו – אפריל 2016

tfisat-kelim-tmuna-laatar

  • נוהל 'תפיסת כלים'
 נוהל 'תפיסת כלים' – כלי העבודה של רשויות הפיקוח למניעת בניה בלתי חוקית 'בזמן אמת'. רקע, בעיות והצעה לתיקון || תשרי התשע"ו – ספטמבר 2015

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*