דף הבית » סליידר » כמה מרוויחה עיריית ירושלים מבניה בלתי חוקית? הרבה!

כמה מרוויחה עיריית ירושלים מבניה בלתי חוקית? הרבה!

כספי הקנסות כנגד עברייני בניה הופכים למקור הכנסה קל ברשויות המקומיות. מבדיקת רגבים עולה כי עיריית ירושלים מרוויחה מדי שנה עשרות מיליוני שקלים בגין קנסות. מצב זה עלול להוביל לשיקולים זרים ולגרירת רגלים באכיפת שלטון החוק, תוך פגיעה בהרתעה ובאופק התכנוני

תופעת הבניה הבלתי חוקית בישראל הוכרזה כבר לפני מספר שנים כ'מכת מדינה'. הגדרה המלמדת כי למעשה מדינת ישראל 'איבדה את המושכות' בסוגיה. בעיות רבות הובילו למצב הקיים: מחסור בכוח אדם, חוסר הרתעה כנגד עברייני הבניה, הזדקקות להליכים משפטיים ארוכים ומתישים, וריבוי גורמים העוסקים באכיפה.

אחד המרכזים הבולטים של התופעה מתרחש בשכונות הערביות שבמזרח ירושלים. לאור העובדה כי רשויות האכיפה לא פותחות תיקי פיקוח לרוב המבנים שהוקמו בשנים האחרונות במזרח העיר, אין נתונים מדויקים על היקף התופעה, אולם מספרם מוערך על פי אומדנים שונים בסביבות 40,000!

בניה בלתי חוקית במזרח ירושלים. (צילום: תנועת רגבים)

בניה בלתי חוקית במזרח ירושלים (צילום: תנועת רגבים).

מדינת ישראל משקיעה הון עתק בהפעלת מערך פיקוח כנגד בניה בלתי חוקית, באמצעות יחידות הפיקוח של הוועדות המקומיות והמחוזיות לתכנון ובניה במשרד הפנים, לצד גופי אכיפה ופיקוח נוספים. משאבים אלו נועדו למטרה ברורה וחד משמעית – שמירה על שלטון החוק, פיקוח על חוקי התכנון והבניה והפעלת אכיפה מרתיעה.

אחד מ'כלי העבודה' של הרשות המקומית כנגד עברייני הבניה בתחומה, הוא הטלת קנסות כספיים כנגדם. כספים אלו משולמים בנוסף לתשלומי הארנונה, אותם נדרשים לשלם גם אלו המתגוררים במבנים בלתי חוקיים.

השימוש הנרחב בהטלת קנסות עשוי להפוך למזיק, בשעה שכספי הקנסות נכנסים לקופת הרשות המקומית והופכים להון קל וזמין. הדבר עשוי להוביל למצב בו הקנסות משנים את ייעודם המקורי – אמצעי לצרכי אכיפה, והופכים למקור הכנסה קל ונח – תרנגולת המטילה ביצי זהב.

מסתבר, בכל שנה זורמים לקופתה של עיריית ירושלים עשרות מיליוני שקלים בגין קנסות. נתונים אלו נחשפו בעקבות פניית תנועת 'רגבים' לעיריית ירושלים, בבקשה לקבל לידיה בהתאם לחוק חופש המידע, את נתוני הכנסות העירייה מקנסות בגין בניה בלתי חוקית (קנסות, הסדרי כופר וכפל אגרות), בכל אחת מן השנים 2007-2013.

מתגובת העירייה עולה כי במהלך שנים אלו הכניסה עיריית ירושלים לקופתה 164 מיליוני שקלים (!) כתוצאה מכפל אגרה וקנסות.

תגובת עיריית ירושלים לרגבים: הכנסות מקנסות בגין בניה בלתי חוקית 2007-2013.

תגובת עיריית ירושלים לרגבים: הכנסות מקנסות בגין בניה בלתי חוקית 2007-2013.

עיריית ירושלים, בה ישנם עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים, נבחרה כדוגמה בולטת לתופעה המתקיימת ככל הנראה ברשויות מקומיות נוספות – אם כי בהיקפים קטנים יותר.

המשמעות לנתונים אלו ברורה: בבואה לאכוף את החוק, צריכים לעמוד מול עיניה של הרשות המקומית שיקולים טהורים בלבד, של שמירת שלטון החוק, אולם השימוש בכספי הקנסות עלול להביא לכך שרשות מקומית תגרור רגלים ולא תפעל לעצירת הבניה הבלתי חוקית בשלביה הראשונים, כדי להימנע מפגיעה במקור הכנסה שכזה.

לדידם של עברייני הבניה, מהווים כספי הקנסות מעין 'מס בניה', המאפשר להם בסכום נמוך יחסית לדלג בקלילות על הצורך ברכישת הקרקע ובהוצאת היתרי בניה בהתאם לתכניות המתאר, ואף לא להידרש לעמוד בסטנדרטים של בטחון ובטיחות.

בניה בלתי חוקית במזרח ירושלים. (צילום: תנועת רגבים)

קנס קטן לעבריין, נזק גדול לשלטון החוק (צילום: תנועת רגבים).

ישנו חשש מוחשי שגופי הפיקוח מכלים חלק ניכר מזמנם ותקציבם בפיקוח על מבנים שהרשות המקומית כלל לא תפעל לאכיפה נגדם. חמורה יותר העשויה להיות הפגיעה בטווח הרחוק: הפקרת המרחב הציבורי, פגיעה באופק התכנוני לשנים הבאות, ו'וידוא הריגה' בשלטון החוק וביכולת ההרתעה של הרשויות כנגד עברייני בניה.

רגבים תמליץ לשר הפנים לקבוע תקנות לפיהן כל סכום שנכנס לקופת רשות מקומית בגין קנס על בניה בלתי חוקית, ייכנס ל"קרן אכיפה" שאותו ניתן לפדות רק לצורך ביצוע הריסות ופעילות אכיפה.

תגובה אחת

  1. והעיקר אם אני מוסיף סככה לא במקום בצימר או בחדרים שלי מאיימים בהריסה של התוספת…

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*