דף הבית » סליידר » כששליח מטעמנו נכנס לעיריית שכם

כששליח מטעמנו נכנס לעיריית שכם

שליח מטעמנו הגיע לעיריית שכם כדי לבצע המצאת עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד תושב העיר שפלש לאדמות מדינה ליד אריאל. "הבירוקרטיה הכרוכה בהליכים משפטיים מול ערביי יו"ש הגיעה לכדי אבסורד ופגיעה ממשית בהליך השיפוטי"

שליח מטעמנו הגיע לאחרונה לעיריית שכם, על מנת להגיש עותק מהעתירה המיועד לתושב העיר שפלש לאדמות מדינה ליד אריאל. סגן ראש העיר, מוסא טיראווי שוחח עם השליח, ואף אימת את פרטי הנתבע ומגוריו בעיר, אך סירב לחתום על אישור המסירה.

בשנת 2017 עתרנו לבג"ץ כנגד המנהל האזרחי, בדרישה לפנות פולשים שפלשו לאדמות מדינה באזור העיר אריאל והיישוב רחלים, לאחר שבסיור שערכנו באזור נתקלנו בנטיעה של עצי זית בתחומי אדמות מדינה מוכרזות. בעקבות הגשת העתירה התברר כי הפולשים הינם תושבי שכם, המתגוררים בעומק שטח שליטת הרשות הפלסטינית.

על פי תקנות סדרי הדין, יש לכלול בעתירות את אלו העשויים להפגע ממנה, ולפיכך נדרש לבצע המצאת עתירה – מסירת עותק אל כל אחד מהמשיבים או אל כל אדם העלול להפגע ממנה. ברוב המקרים נדרשת המצאה פיזית, אך בהרבה מהתיקים הנפתחים ביהודה ושומרון המצאה כזו אינה אפשרית מכיוון שלישראלים אסורה הכניסה לשטחי A . בעתירה הנ"ל ניסינו לבצע המצאה פיזית של העתירה בשטח הנפלש, אך רשמת בית המשפט העליון, שרית עבדיאן סירבה לאשר את המהלך, ודחתה הצעה לבצע 'תחליף המצאה' באמצעות פרסום מודעה בעיתונים המתפרסמים בשפה הערבית, וקבעה כי עלינו לפנות לאגף "הסיוע המשפטי" במשרד המשפטים, כדי שיחליט אם ניתן לפרסם את המודעה בעיתון. תהליך הפניה לממונה אורך כשנה, והעיתונים ברשות הפלסטינית נמנעים מלפרסם מודעות שיוצאות מטעמנו.

עיריית שכם עם מכתב המסירה.

"הבירוקרטיה הכרוכה בהליכים משפטיים מול ערביי יו"ש הגיעו לכדי אבסורד ופגיעה ממשית בהליך השיפוטי", אומרים עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון. "נראה כאילו המדינה עושה ככל שביכולתה להפריע ולהכשיל את העתירות אותן אנו מגישים לבית המשפט. בפעמים רבות לא רק שההמצאה אינה אפשרית אלא שהיא יוצרת מצב אבסורדי בו העבריין מתחמק מההמצאה בידיעה שההתחמקות תשבש את פעולות האכיפה נגדו ותעריך באופן משמעותי את זמן ניהול העתירה".

זו אינה הפעם הראשונה שאנחנו מתמודדים עם המצאה בלתי ניתנת לביצוע. בעתירה נוספת שהגשנו בסוגיית כביש הגישה לעיר רוואבי שנסלל על קרקעות פרטיות, ניסיונות ההמצאה הכושלים כללו איום על חיי השליח שנשלח למשרד החברה בעיר וסירוב חוזה ונשנה של העיתונים אל קודס ואל איאם לפרסם את ההמצאה דרכם. ללא המצאה העתירה אינה יכולה לידון בבית המשפט.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*