דף הבית » סליידר » מצפצפים: נמשכת הבנייה הערבית בשטח המיועד לגן לאומי

מצפצפים: נמשכת הבנייה הערבית בשטח המיועד לגן לאומי

חדשות וואלה: בית המשפט אסר לשנות את המצב הקיים בשטח המיועד לגן הלאומי במורד הר הצופים עד לסיום תהליך הידברות של המדינה עם תושבי השכונות הערביות, אך אלו ממשיכים לבנות במרץ

למרות שהוועדה הארצית לתכנון ובנייה אסרה על בנייה בשטח המיועד להקמת הגן הלאומי למרגלות הר הצופים בירושלים, בימים האחרונים תועדו מבנים חדשים מוקמים בשטח. הוקצו שטחים לבנייה באמצעות מחפרות עפר והורחבו מבנים ומפעלים קיימים הנמצאים במקום בניגוד לחוק.

השטח המיועד לגן לאומי. יוני 2014 (תנועת רגבים)

השטח המיועד לגן לאומי למרגלות אוניברסיטת הר הצופים. יוני 2014 (תנועת רגבים)

הבניה הבלתי חוקית באיזור זה מתרחשת על אפה ועל חמתה של מדינת ישראל שכבר ניסתה להגיע להסדרים עם תושבי השכונות שמנסים לבנות באזור הגן המיועד. במסגרת ההסכם, המדינה התחייבה לא להתחיל בבניית הגן ואילו תושבי השכונות התחייבו להפסיק את הבנייה במקום, המשתלטת על שטחי הגן המיועד ו"קובעת עובדות בשטח".

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה בנובמבר האחרון את בנייתו של הגן הלאומי "מורדות הר הצופים" במזרח ירושלים. נגד ההחלטה הוגשו ארבעה עררים שונים מטעם השכונות הערביות הסמוכות וארגוני שמאל קיצוני.

בחודש מאי השנה החליטה הוועדה הארצית לתכנון ובנייה לדחות את העררים ולאשר את התוכנית, אך גרעה 40 דונם מתוך 740 הדונם עליהם תוכנן הגן במקור. הוועדה הורתה לצדדים להגיע לפשרה בהידברות ביניהם, והדגישה את הצורך בשימור הסדר הקיים. "בתום 60 ימי הידברות יודיעו הצדדים אם הגיעו להבנות כלשהן המייתרות את הדיון בעררים או בחלק מהסוגיות התלויות ועומדות במסגרתם. חשוב שמשך הזמן הניתן על ידינו ינוצל לקידום הדיון תוך שהצדדים מקפידים במהלכו לשמר את המצב הקיים בשטח מבלי לשנותו".

הבניה בשטח המיועד לגן לאומי מורדות הר הצופים (תנועת רגבים)

הבניה בשטח המיועד לגן לאומי מורדות הר הצופים (תנועת רגבים)

כאמור, בימים האחרונים הבנייה בשטח נמשכת גם ללא ההיתרים, בניסיון לקבוע עובדות בשטח.

רשות הטבע והגנים ועמותת רגבים העבירו לידי הוועדה סיכום של ממצאים ארכיאולוגים חשובים שנמצאו בשטח הגן, שצפוי לשמש כ"ריאה ירוקה", נקייה מבנייה, ממנה יוכלו ליהנות גם התושבים הערבים בשכונות. לדבריהם, כל שטח שייגרע מהתכנית יהפוך לחלק מעיסאוויה והתוכנית היא בעלת חשיבות אסטרטגית כיוון שהשטח האמור שולט על צירים חשובים כמו הכביש לכיוון מעלה אדומים, ובנייתו גם תמנע את האפשרות לחלק את ירושלים במשא ומתן עתידי.

תקציר מתוך כתבה בוואלה! חדשות מתאריך י"ד סיוון תשע"ד – 12.06.2014. הקש כאן לכתבה המלאה

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*