דף הבית » פעילות » עוד פעילות » רגבים לשר פרץ: אין לעצור הקמת "גן לאומי הר הצופים"

רגבים לשר פרץ: אין לעצור הקמת "גן לאומי הר הצופים"

בעקבות הנחיית השר לאיכות הסביבה, עמיר פרץ, לעצור את קידום תכנית "גן לאומי מורדות הר הצופים", למרות היותו מכיל ערכים מובהקים של טבע, נוף וארכיאולוגיה. רגבים פנתה לפרץ בבקשה לעיין בחוות הדעת המקצועית עליה הסתמך לדבריו

תנועת רגבים פנתה השבוע לשר לאיכות הסביבה, עמיר פרץ, כי יבהיר את החלטתו התמוהה לעצור את קידום תכנית הגן הלאומי מורדות הר הצופים, בנימוק כי מדובר בשטח שאין בו ערכי טבע רגישים באופן מיוחד או שרידים ארכיאולוגיים יחודיים המצדיקים הפיכה של האזור לגן לאומי.

השר עמיר פרץעורך הדין בועז ארזי מהמחלקה המשפטית ברגבים ציטט ארוכות במכתבו את דברי ההסבר במבוא לתכנית הגן הלאומי, שהוגשה לוועדת התכנון המחוזית בירושלים.

בדברי ההסבר הודגש כי המקום מהווה את אחד השטחים הטבעיים הפתוחים הבודדים שנשארו במדרונות הר הצופים, וכי למרות ש"לרבים הינם נראים כ"סתם" שטחים חשופים ללא עצים מרשימים ו/או שיחים גדולים, שטחים אלו עשירים במינים רבים של בעלי חיים וצמחי בתה.

במבוא לתכנית הגן הודגש כי בשטח קיימים ערכי מורשת טבעית ומורשת תרבותית מוחשיים וגם ערכים בלתי מוחשיים. "נכסים שהפכו נדירים עקב הבינוי המסיבי שהתרחש ברכס הר הצופים – הר הזיתים, במאה השנים האחרונות", כדוגמת עשרות מערות קבורה, בורות מים, קולומבריום ושרידים ארכיאולוגיים נוספים.

"הודעתך בדבר משיכת התכנית וביטול הכוונה להכריז על השטח כגן לאומי מעלה תמיהה הן לגבי עצם ההחלטה ואופן קבלתה על ידך והן לגבי המניעים העומדים מאחוריה. ראוי להזכיר, כי מתוקף תפקידך הינך השר הממונה על ההגנה על הערכים הסביבתיים והטבעיים במדינת ישראל!  כיצד חובתך הנ"ל עולה בקנה אחד עם פעולתך, כאמור, לביטול התכנית?", כתב עורך הדין ארזי.

בהודעה לעיתונות מטעם לשכתו של פרץ נאמר: "השר פרץ קיבל את ההחלטה לאחר דיונים מעמיקים שערך עם אנשי המקצוע במשרד להגנת הסביבה והגורמים המשפטיים. בדיונים נמצא כי מדובר בשטח שאין בו ערכי טבע רגישים באופן מיוחד או שרידים ארכיאולוגיים יחודיים המצדיקים הפיכה של האזור לגן לאומי. ארזי הוסיף וביקש, כי תנועת רגבים מבקשת לקבל לידיה את הפרוטוקלים של הדיונים המוזכרים בהודעת השר לעיתונות ואת חוות הדעת עליהם התבססה החלטה זו.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*