דף הבית » סליידר » רגבים עתרה לבית המשפט: "הועדה לתכנון ובניה מועלת בתפקידה"

רגבים עתרה לבית המשפט: "הועדה לתכנון ובניה מועלת בתפקידה"

שלוש טירות-ענק שנבנו בכפר ראמה בניגוד לחוק לא נהרסו, חרף הצהרות רבות שהעניקה ועדת התכנון והבניה המקומית בתגובה לפניות רגבים. לאחרונה, לאחר שנות סחבת ותכתובת, המבנים אוכלסו על ידי עברייני הבניה. רגבים עתרה לבית המשפט המחוזי בחיפה כנגד הועדה המועלת בתפקידה ובדרישה לאכיפת החוק

לפני כארבע שנים פנתה תנועת רגבים לועדה המרחבית לתכנון ובניה בקעת בית הכרם, האחראית על מרחב הכפר ראמה שבגליל, בדרישה לנקוט הליכי אכיפה נגד שלושה מבני-ענק שהוקמו בניגוד לחוק, מחוץ לתכנית המתאר של הכפר.

הועדה השיבה כי הוציאה כנגד הבניה כתב תביעה משפטי וכן צווי הפסקת עבודות וצווים מנהליים להריסה (שמימושם מוגבל לשלושים יום בלבד), אך אלו לא בוצעו עקב אי מתן סיוע משטרתי ליחידת הפיקוח.

רגבים השיבה וביקשה לקבל את העתקי הפניות שהועדה הוציאה לכאורה למשטרת ישראל, על מנת לקבל את הסיוע המבוקש, אך הועדה התעלמה מפניות רגבים במשך קרוב לשנתיים. פניה דומה שביצעה רגבים באופן ישיר מול משטרת ישראל נתקלה אף היא בהתעלמות.

המבנים בכפר ראמה (צילום: תנועת רגבים)

(צילום: תנועת רגבים)

במהלך חודש מרץ 2013 הסתבר לרגבים כי הבניה במקום נמשכת ומתרחבת ופנתה בתלונה לוועדה.

במאי 2014 השיבה הועדה לרגבים במכתב תשובה מפורט בו נכתב, כי בעקבות הגשת כתב אישום כנגד בונה המבנים והרשעתו בדין, הושת עליו קנס של למעלה מ- 160,000 ₪. עוד נאמר במכתב כי ניתן צו הריסה שיפוטי כנגד המבנים, אשר ייכנס לתוקף תוך 12 חודשים וכי בנוסף אסר בית המשפט את השימוש במבנים.

הועדה הוסיפה כי לאור הפרת הצווים השיפוטיים שהוצאו בעבר כנגד עבריין הבנייה, נקבע על ידי בית המשפט כי יש להרוס את הקומה השניה (ומעלה) של המבנים, וזאת עוד בטרם ביצוע צו ההריסה הכולל של המבנים. הועדה הדגישה כי הבתים אינם מאוכלסים וכי הבניה במקום הופסקה.

ממכתב התשובה של ועדת התכנון והבניה ניתן היה להתרשם לכאורה כי היא נוקטת אמצעים של ממש כנגד טירות-הענק הבלתי חוקיות, אלא שהצהרות לחוד ומעשים לחוד.

'הטירות' בראמה. אוכלסו חרף הצהרות הועדה (צילום: תנועת רגבים)

'הטירות' בראמה. אוכלסו חרף הצהרות הועדה (צילום: תנועת רגבים)

רגבים הוסיפה ועקבה אחר המבנים המדוברים. בחלוף שנתיים עלה כי לא רק שהמבנים עדיין עומדים על מכונם, אלא שבנייתם גם הולכת ונשלמת.

באפריל 2015 שוב פנתה רגבים לוועדה בדרישה לפעול למימוש הצווים, מתשובת הועדה עלה כי לטעמה לא חל שום שינוי המצדיק את אי ההריסה של המבנים. זו אף הוסיפה כי ניכר שבמקום בוצעו עבודות נוספות ועל כן היא נערכת להגשת כתב אישום בגין הפרת צו בית המשפט.

 (צילום: תנועת רגבים)

(צילום: תנועת רגבים)

מספר חודשים נוספים חלפו, ומבדיקה שביצעה רגבים לפני כחודש התברר כי המבנים אוכלסו!

בעקבות הסאגה המתמשכת, עתרה רגבים לבית המשפט בחיפה, בבקשה כי יורה לועדה לאכוף את החוק ולהרוס את שלושת הבניינים בתוך זמן קצוב.

"בשורה התחתונה, המשיבה נכשלת בעבודתה", נכתב בדברי הסיכום לעתירה. "העובדה כי כנגד העבריינים מוצאים על ידי בית המשפט צווים אין בה כל תועלת – כל עוד צווים אלו אינם ממומשים, בבחינת "להגיע אל הבאר אך לא לשתות ממנה". מה תועלת יש בצו שיפוטי אם הוא איננו נאכף?".

"ברור, אם כן, כי הועדה, במקרה דנן, מועלת בתפקידה ומועלת בחובתה כשלוחתו של בית המשפט בכך שהיא מעלימה עין מהפרת הצווים השיפוטיים וגורמת לבזיון בית המשפט וזילות של המערכת המשפטית ושלטון החוק במרחב. לא מדובר רק בחובה המנהלית המוטלת על המשיבה אלא גם בכבודו הרמוס של בית המשפט ובהשלכות על שלטון החוק".

 

ספריה משפטית

6 תגובות

 1. אין לכם כל סיכוי ברדיפת "עברייני הבניה" במגזרי המיעוטים לצערי הם יותר חזקים מכם ומהמדינה כאחד. המאבק צריך להיות נגד הממשלה שצריכה לבוא דרישה חד משמעית שהממשלה תאשר את תוכניות המתאר בישובי המגזר הלא יהודי, שהמדינה תפשיר קרקעות לבניה למגזרים אלה ובכך ניתן לבטל את תופעת הבניה הלא חוקית כאשר היא מתבצעת על קרקע פרטית ולא על קרקע המדינה. השאלה מה לכם ולבניה על קרקעות פרטיות כשחרטתם על דגלכם להיאבק לשמור על קרקעות שבבעלות המדינה????

 2. נראה לי שבמקרה הזה אתם גלשתם מקוי היסוד ומעקרונות הפעילות שלשמם אתם פועלים
  • הצהרתם שהמטרה מפעילות הקודש שאתם מבצעים הינה לשמר את אדמות המדינה…ובמקרה הזה לא מדובר באדמת מדינה אלא אדמה פרטית לחלוטין !!!
  • הצהרתם במפורש שהפעילות שלכם מופנית נגד ערבים….ומה דעתכם כאן שמדובר במשפחה דרוזית שנתנה את כל מה שביכולתה למדינת ישראל…הנאשם בעצמו נכה צה״ל לאחר 12 שנות שירות במג״ב…ואם לא מספיק לכם,אני אוסיף שמדובר במשפחה שכולה…ואם לא מספיק אני אוסיף שנותר לנאשם 4בנים ששירתו את המדינה בשירות חובה בצ״הל וקבע וממשיכים לשרת במילואים.
  שאלות רבות עולות בעידה הדרוזית …האם אנו חייבים לשעבד את חיי ילדנו לסיכונים הלא נגמרים (לצערנו) במדינה הזו ולשלוח אותם מתוך הרגשה לא מעורערת שזו חובתנו להתמסר בעיניים עצומות למדינה, מתוך הרגשה שאנו חלק בלתי נפרד ממנה!!!
  אני אומר ובצער רב שכן אנו חלק ממנה רק כשנותנים….אבל כשאנו מבקשים המצב אחרת ופוגע .
  תתחילו להתייחס אחרת לאנשים שמוסרים את נשמתם למדינה מבלי להסס

 3. אני החו"מ ואפי פארס מכפר ראמה נכ"ה צהל שירתי בצבא ושירתי המדינה והייתי נאמן ושמרתי על העם הישראלי ..וקולי תקווה שיבוא
  הזמן שמדינת ישראל תיתן את שכרם של הדרוזים.

  הדרוזים לא עשו רע ליהודים, להפך היו כמו רחמים שנפלו עליהם מהשמים.
  מלפני קום מדינת ישראל מדינת היהודים היחידה בעולם, והדרוזים עמלו בנאמנות לצידם, לחמו, שמרו, עבדו, בנו ומה לא עשו? הם עשו הכול למען שתהיה מדינת ישראל מדינה חזקה וריבונית, ראשה מורם בין כל מדינות העולם..
  ומה מקבלים בתמורה הריסת בתים של שלושה אחים דרוזים ששירתו המדינה ועדיין ממלאים תפקידם בשירות המילואים ..והם אנשים שמוכרים בכפר שעוזרים לאחים היהודים כי הם חיו ועבדו ושירתו ביחד אם זה בצבא במילואים בחיים יום יומים ומה ומה קיבלו צו הריסה לבתיהם שכל השנים האלו חלמו ועבדו עד שהתגשם החלום שלהם להיות להם בית כמו כל אחד שחי במדינה הזו ..
  ובמקביל אף אחד לא ראה שזה יעשה להם עוול נפשי וכלכלי ..מה הם יעשו אם יהרסו להם הבתים לאן הן ילכו איפה הם ילונו מה עם הילדים שלהם ..איפה הרחמים ..במה הם אשמים שהם נולדו במדינה שלא משווה הדרוזי ביהודי ..איפה השיוויון ??
  אני במכתב הזה מפנה אליכם וקולי תקווה שתחשבו עליהם כבני אדם קודם כל .. ולא לפי הלאום שלהם..
  ובסופו של דבר אנחנו אחים בשמירה על מדינה אחד ויש לנו אלוהים אחד ..

 4. עמותת רגבים מוזמנת לבחון סוגיה קשה לא פחות, מדוע לא הורחבה תכנית המתאר של היישוב מזה 40 שנה, מדוע היכן שמתיישבים אזרחים (לא מיעוטים) תכניות המתאר מתרחבות להן והכול נעשה בחסות המדינה, ועל חשבון אדמות המדינה, הבתים האלה נבנו על אדמה פרטית לחלוטין ולא הייתה סיבה שלא להפשיר קרקעות לבנייה חוקית שבסופו של יום מעניקה זכות ייסוד לאזרחים שומרי חוק, בדומה ליישובים שמוקמים באותו אזור קרי (מורן ופרוד() ששם המגרשים מוענקים על ידי המינהל, אין מנוס מאשר להעניק למשפחות האלה היתרי בניה ולתת להם לחיות בשקט. האם עמותת רגבים פועלת באופן דומה גם לגבי בתים שנבנו ביישובים יהודיים שלא כחוק? ויש רבים כאלה.

 5. ערב טוב
  שבוע טוב לכל עם ישראל
  מגיע לנו לחיות בשקט
  לגור בביתינו בבטחון
  לבנות בקרקעות שלנו ללא מטרד
  מאחר ואנחנו אזרחי המדינה ותושבי המדינה והארץ הזאת ואוהבי המדינה
  מאחר ואנחנו נולדנו כאן ואנחנו השורשים שלנו כאן
  מלפני קום המדינה ולפני מגילת העצמאות וההכרזה על מדינה שאנחנו מכבדים ואוהבים
  הקרבנו הרבה מבני העידה ומבני המשפחה לשמור על המדינה וקיומה
  ואנחנו ממשיכים להקריב ללא פחד ללא היסוס
  אני בן למשפחת עותמאן מכפר ראמה
  האחים שלי כולל אותי שרתנו ביחידות
  קרביות ומובחרות האבא שרת במגב
  כלוחם והיה נעדר בשטח לבנון שלושה חודשים פצוע והלבנונים העבירו אותו לבית חולים לבנוני עד שכוחות הבטחון מצאו אותו והחזירו לארץ
  והוא נכה צהל עם מלא בעיות רפואיות
  וסבא שלי היה לוחם מגב ודודים שלי
  שירתו ביחידות קרביות
  ואנחנו משפחה ששכלה חלק מבניהה
  הגשנו בקשות לבנות כדת וכדין בקרקעות שלנו וקבלנו תשובות שלליות
  נסינו הכל כדי שהכל יהיה כחוק
  ולא אושר לנו לבנות כאשר לאחים שלי ילדים והפרטיות שלהם כמו כל אדם
  נורמלי שמתחתן ונולדים לו ילדים ירצה שיהיה לו בית משלו והבתים שלהם
  נבנו לאחר מספר שנים ללא היתר
  כמו מלא בתים בישובים ובהתנחליות
  ובכפרים אחירים וערים כאשר מוצאים
  חוקי עזר למניהם לאפשר בניה לזוגות צעירים
  אז אני פונה בשאלה לכל אמא ולכל הורה מה הייתה עושה שאתה רואה שהבן סובל וחיי בחדר צפוף ולילדים אין מקום לישון או לשחק כמו כל ילד
  אנחנו לא עברינים ולא מגדרים את עצמינו כעבריינים
  למה לא נותנים לנו לחיות בשקט
  לגדל את ילדינו בכבוד
  פתאום אנחנו מקבלים הזמנות לבתי משפט בגלל עמותה בשם רגבים
  מה הם רוצים מה הם מחפשים
  הם בכלל חיים את הבעיות שלנו
  אנשי העמותה הזאת שקוראים לעצמם רגבים מה האנטירסט שלהם
  למה מתגרים בכפרים הדרוזים בכלל
  למה מתגרים במשטרה ובצבא
  מישיהוא שאל את עצמו מה הם מחפשים
  אם הם עשו צבא בכלל האם הם ילדי
  הארץ הזאת בכלל
  אנחנו נאמנים יותר מרגבים ומכל עמותה ומכל אדם אחר
  אנחנו ינקנו והשרישו בנו לכבד
  דת אדמה וכבוד
  דת עם כל המשתייך כל אדם חופשי לבחור את הדת שלו ולבצייע תפילותיו
  והמשתמיע
  אדמה לשמור על האדמה שלנו כחלקה ועל הארץ שאנו שחיים בה כמשתמיע לכך נמות בעד ארצינו שזאת נאמנות למדינה
  כבוד לשמור על כבוד האדם האחר ולאפשר לו לבצייע את טקסי התפילות והדת ושיתלבש ויאכל וישתה ויחיה באין מפריע
  ושאנחנו נחיה בכבוד שאחירים יכבדו אותנו
  ולא יתחילו לחטט ולחפש אותנו
  אני מקווה שמי שקורא
  יתמוך בנו וישתף ושרגבים ובתי המשפט יאפשרו לנו להמשיך את מאבקינו לקבל היתרי בניה
  אנחנו ממש מקווים שנדבר ללבכם וללב נבחרי העם והפוליטיקאיים וכל אזרחי המדינה ולוועדת התיכנון והבניה
  מבקשים בכל לשון של בקשה עזרו לנו

 6. עם כל הכבוד למידנה שאנחנו מאוד מכבדים ומעריכים עד להריסות בתים אני תושב ראמה וכי אני מכבד את המדינה ואת חוקיה אם בית נהרס לא החוק ולא אף אחד יכול לתאר מה יקרה במדינה!

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*