דף הבית » סליידר » יחידת הרחפנים של רגבים: שמירה על הקרקע – ממעוף הציפור

יחידת הרחפנים של רגבים: שמירה על הקרקע – ממעוף הציפור

אחרי יותר מעשור של פעילות משפטית אינטנסיבית כנגד מכת הבניה בלתי חוקית, בתנועת רגבים ממריאים לשלב הבא ומשיקים את 'יחידת הרחפנים' שתשדרג את יכולות התיעוד ותמנע את סיכון חייהם של פקחי הארגון

בכל שנה אנו פותחים מאות תיקים חדשים הכוללים פניה לרשויות החוק במגוון נושאים הקשורים לשמירת הקרקעות – בניה בלתי חוקית, פלישות לאדמות מדינה, לשטחי אש ולאתרים ארכיאולוגיים, זיהומי סביבה ומקורות מים ועוד. התיקים מבשילים לפניה לרשויות המתאימות בדרישה לאכיפת החוק, וכן לעשרות עתירות לבג"ץ, במקרים בהם הרשויות אינן ממלאות את חובתן.

בימים אלו אנו משיקים את 'יחידת הרחפנים' – שימוש ברחפני צילום בלתי מאויישים, המופעלים מרחוק על ידי אנשי השטח שלנו, ושל מתנדבים שהצטרפו ליחידה הפועלים בהתאם למשימות הנדרשות.

יחידת הרחפנים - שמירה על הקרקע ממעוף הציפור

יחידת הרחפנים – שמירה על הקרקע ממעוף הציפור

"הרעיון עלה כמה פעמים אחרי מקרים שבהם הגענו לתעד בניה בלתי חוקית או פגיעה סביבתית ביו"ש או באיזור המשולש, ונקלענו לסיטואציות של סכנת חיים ממשית", מסביר ישי חמו, מרכז 'יחידת הרחפנים' ברגבים. "היו פעמים רבות של יידויי אבנים ואפילו סיטואציות מלחיצות של מרדפים רכובים על ידי העבריינים שלא אהבו את העובדה שבאנו לתעד את פעילותם".

לפני כשנה וחצי החלטנו לנסות את הרחפנים שהגיעו אז לשוק האזרחי בישראל, וגילינו את יתרונות הכלי. אנשי השטח שלנו עברו סדרת הכשרה מקצועית הכוללת היכרות עם יכולותיו ומגבלותיו של כלי הטיס, כולל הצורך לצלם בתנאים מורכבים, כגון במזג אוויר קשה, טיסה בין מצוקים ועוד.

מבחינה טכנית השימוש ברחפנים שידרג באופן ניכר את הפעילות המשפטית השוטפת של הארגון, שנדרש לפעילות בכל רחבי הארץ. "הטכנולוגיה הזו מעניקה שדרוג משמעותי ליכולת שלנו לדעת מה קורה בשטח בזמן נתון. אם בעבר היינו חייבים להזמין צילומי אוויר שנתיים שעלו הון תועפות, ואחר כך צריכים להתמקד ולפענח את התצלומים כדי להשוות אותם לתכניות הבינוי וכדומה, הרי שהיום יש לנו מבט אווירי משלנו, כזה שמתמקד בעיקר באופן מיידי, ויכול לחזור לשטח בכל רגע נתון כדי לבחון שינויים".

בין החשיפות שתועדו באמצעות הרחפנים בתקופה האחרונה – ביתו הלא חוקי של חבר הכנסת ג'מאל זחלאקה בכפר קרע, הבניה הבלתי חוקית של האיחוד האירופי באיזור ירושלים, תיעוד פלישות לשטחי אש באיזור המשולש, זיהומי נחלים בהר חברון וצפון הנגב, צילומי מסגדים בלתי חוקיים בכל רחבי הארץ, והלשכה הפרלמנטרית של חבר הכנסת יוסף ג'בארין הפועלת במבנה בלתי חוקי באום אל פאחם.

לאחרונה, אחרי חודשים של פעילות שהוכחה כיעילה, הוחלט להרחיב את השורות ולהקים את 'יחידת הרחפנים', שתתמקד במשימות צילום מוטסות. עם השקת היחידה הצטרפו לשורותיה מתנדבים המחזיקים רחפנים אישיים כתחביב, ואלו מקבלים משימות צילום בהתאם לצורך. הסרטונים והתמונות המתעדים את הפעילות הבלתי חוקית מועברים און-ליין למחלקה המשפטית ועושים את דרכם 'בזמן אמת' לגופי האכיפה ולשולחן בית המשפט.

יחידת הרחפנים מפעילה מוקד מיוחד בכתובת rahfanim.org , בו יכולים אזרחים לדווח על חשד להפרות בניה, פגיעה בנוף וכל דבר המצריך טיפול משפטי, ושולחת למקום צוות של היחידה לאיסוף מידע וטיפול.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*