דף הבית » כללי » שנה טובה מהצפון הפורח

שנה טובה מהצפון הפורח

יזמנו והשתתפנו בדיוני ועדות הכנסת שעסקו בחיזוק הריבונות בצפון ובאכיפת החוק. זכינו לעמוד לימין החקלאים בתיקון חוק שיגביר את ההרתעה נגד הפולשים לאדמותיהם, וסוכלה כוונה להטיל ארנונה על מגדלי הבקר השומרים על אדמות המדינה באמצעות שטחי המרעה. הוגשו עתירות לבג"ץ בסוגיות שונות, ובוצעה פעילות מול משרדי ממשלה ורשויות מקומיות בהגברת האכיפה נגד מכת הבניה הבלתי חוקית בצפון

בשדה המשפטי

חובת דיווח הרשויות על בניה בלתי חוקית: כלי העבודה הראשון שהמדינה זקוקה לו בפיקוח על הבניה הלא חוקית בישראל, הוא מידע מעודכן על מצב הבניה הבלתי חוקית. החוק קובע כי שר הפנים צריך לקבל עדכון מדי חודש בחודשו על הבניה הבלתי חוקית שהתבצעה בגזרתן של הוועדות המקומיות והמחוזיות, כדי שיוכל לקבוע מדיניות בעניין התכנון והבניה, להקצות משאבים, ולקבוע סדרי עדיפויות לאכיפה. באופן מחפיר ומתמשך, נוהל זה לא מקוים על ידי רשויות רבות. לאחר שעתרנו לבג"ץ בנידון, הוציאו השופטים צו על תנאי בו המדינה נדרשת להסביר כיצד בכוונתה לאכוף את החוק.

ועדות תכנון ובניה (ויקיפדיה)

ועדות תכנון ובניה (ויקיפדיה)

סיוע משטרתי בביצוע הריסות: מכח החלטת ממשלה, הוקמה לפני מספר שנים יחידה מיוחדת במשטרה, מתפ"א, שתחום אחריותה הינו מתן סיוע משטרתי לביצוע הריסות של בניה בלתי חוקית. בפועל, ברוב המוחלט של המקרים בקשות לסיוע כזה לא נענות, תוקפם של צווי ההריסה פג ועברייני הבניה ממשיכים לצחוק כל הדרך אל הווילה הלא חוקית שבנו. אנו פועלים מול המשרד לביטחון פנים והמשטרה על מנת לוודא כי המשטרה על כל שלוחותיה, מבצעת את תפקידה בשמירה על שלטון החוק בכל חלקי הארץ.

מימוש צווים שיפוטיים: איך הייתם מרגישים אם הייתם שופט שמוציא צו לבקשת רשויות האכיפה ומגלה שהצו הזה, כמו רבים-רבים שהוא וחבריו  מוציאים, לא נאכף על ידי אותם גורמים? סביר להניח שהמוטיבציה שלכם להמשיך ולהוציא צווים כאלה לא היתה בשמיים. זה בדיוק מה שקורה בצפון. מאות הליכים משפטיים מנוהלים בעלויות מטורפות שכולנו מממנים, רק כדי שבסוף ההליך ההחלטה השיפוטית לא תמומש. גם בעניין הזה הגשנו עתירה בדרישה להורות לגורמי האכיפה לאכוף את הצווים השיפוטיים ולא לעשות צחוק מבתי המשפט. במקביל לעתירות שהוגשו, אנו מנהלים למעלה מ 50 תכתובות כנגד בניה לא חוקית והשתלטות על אדמות מדינה ברחבי הצפון.

תצלום האוויר - בנייה בלתי חוקית מחוץ לתכנית מתאר מג'ד אל כרום

תצלום האוויר – בנייה בלתי חוקית מחוץ לתכנית מתאר מג'ד אל כרום

אירועי האלימות בפקיעין:בסוף שנת 2007, פרצה סדרת מהומות קשות בכפר הדרוזי פקיעין, במהלכם נפצעו 27 שוטרים, הוצתו בתי יהודים שהתגוררו בכפר ואף נחטפה שוטרת. לאחר שלוש שנות סחבת, החליטה הפרקליטות שלא לנקוט בהליכים משפטיים כנגד הפורעים, על אף שהיה בידה חומר מספק. במסגרת עתירה שהוגשה לאחרונה, אנו דורשים מהרשויות לבצע את תפקידם בשמירה על שלטון החוק ולמצות את הדין עם הפורעים.

אירועי פקיעין 2007. אפס כתבי אישום.  (צילום מסך)

אירועי פקיעין 2007. אפס כתבי אישום. (צילום מסך)

בשדה החקיקה ובוועדות הכנסת: יזמנו והשתתפנו בעשרות דיונים של וועדות הכנסת השונות שעוסקות באכיפת החוק, בפיתוח הגליל, בהחלת הריבונות בצפון, ובתפקוד רשויות התכנון והאכיפה.

כחלק מפעילותנו בכנסת, יזמנו עדכון חקיקה שיסייע לחקלאים רבים ברחבי הארץ הסובלים מנזקים כבדים כתוצאה מתופעת הפלישה לשטחי חקלאות ומרעה. פלישה לשטח מרעה הוגדרה בספר החוקים כעבירה מסוג "חטא", דבר שהציב רף ענישה נמוך למדי ולא היווה הרתעה לעבריינים. ע"פ החקיקה החדשה, שקודמה ע"י ח"כ איילת שקד, שונתה הגדרת העבירה ל"עוון", דבר המאפשר ענישה משמעותית ומרתיעה יותר. בעקבות שינוי החקיקה, צפויים להשתנות גם סדרי העדיפויות של הרשויות באכיפה מול עבירות אלו.

שטחי מרעה (מיכאל 1972)

שטחי מרעה (מיכאל 1972)

ארנונה בשטחי מרעה: בשנים האחרונות ניסו מספר רשויות מקומיות לגבות ארנונה מחקלאים עבור שטחי מרעה – מהלך שהיה מביא לחיסול ענף המרעה בישראל. בלי שהן יודעות זאת, כשהפרות מעלות גירה להנאתן בשטחי המרעה, הן משמשות ככלי קריטי בשמירה על שטחים פתוחים מפני פגעי טבע ומפני השתלטות של גורמים עבריינים. גביית ארנונה על שטחי המרעה היתה גורמת למעמסה עצומה על המגדלים שגם כך נאבקים לשרוד את הגניבות החקלאיות, האקלים הבעייתי והרווחים הנמוכים. המחלקה המשפטית ברגבים גיבשה חוות דעת שנימקה את חוסר ההצדקה בגביית ארנונה בשטחי מרעה. לשמחתנו היועץ המשפטי לממשלה אימץ את חוות הדעת, שקיבלה מעמד של פסק דין בבג"ץ.

צווים מנהליים מול צווים שיפוטיים: רשויות מקומיות רבות בוחרות להקטין ראש בפעולתן כנגד עברייני בניה באמצעות הבירוקרטיה הישראלית. במקום להוציא כנגד עברייני הבנייה צווים מנהליים המהווים כלי מהיר ואפקטיבי, פותחות הרשויות בתהליך מסורבל ואיטי של מתן צווים שיפוטיים. אנו פועלים לשינוי ההנחיות של היחידה לאכיפת דיני מקרקעין וכן מול הרשויות עצמם, על מנת לצמצם במידת האפשר את השימוש בצווים השיפוטיים. אחרי הכל, למה לרכב על חמור כשאפשר לטוס?

ניירות עמדה: 

ישי חמו - רכז מחוז צפון, בתמונה: בקעת בית הכרם בגליל.

ישי חמו – רכז מחוז צפון, בתמונה: בקעת בית הכרם בגליל.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*