דף הבית » כללי » שנה טובה מיהודה ושומרון

שנה טובה מיהודה ושומרון

השנה ניתנו בעתירות שהגשנו לבג"ץ פסקי דין תקדימיים, בעלי משמעות רבה בהגנה על ההתיישבות. בשדה הפרלמנטרי יזמנו דיונים רבים בוועדות הכנסת שעסקו בשלל נושאים: בניה ערבית בלתי חוקית, 'סיפוח שקט' מטעם הרשות הפלשתינית, פעילות בלתי חוקית של מדינות זרות, אכיפה סלקטיבית מטעם רשויות האכיפה נגד המגזר היהודי ועוד. פרסמנו ניירות עמדה בנושאים אלו, שהופצו למעצבי מדיניות ובתקשורת. וכמובן, המשכנו לסייע לחקלאים היהודים בליווי משפטי.

אנחנו על המגרש: בפס"ד שניתן לאחרונה בבג"ץ חרשה והיובל נדחתה עתירת שלום עכשיו שדרשה להרוס את המאחזים. חמישה מתוך שישה פסקי הדין התקדימיים שפסק הדין הזה נסמך עליהם הם פסקי דין שניתנו בעתירות של רגבים. קיבלנו זריקת עידוד ואנחנו ממשיכים במלא המרץ!

הנה עוד דוגמא מהימים האחרונים – פסק דין שניתן בעתירה שהגשנו נגד מאחז פלשתיני שהוקם על קרקעות פרטיות של פלשתינים אחרים. בפסק הדין נקבע כי בניה על קרקע פרטית, בזמן שאין טענת פלישה מצד הבעלים, איננה חייבת לעמוד בראש סדרי העדיפויות של המנהל. בפסק הדין טמונה משמעות רבה בהגנה על יישובים מפני עתירות השמאל הקיצוני.

בית המשפט העליון (ויקישיתוף)

בית המשפט העליון (ויקישיתוף)

בשדה הפרלמנטרי: השנה יזמנו מספר רב של דיונים בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של וועדת החוץ והביטחון. בין שאר הנושאים שעלו לדיון: ארגונים בינלאומיים הפועלים ביו"ש תוך מעבר על החוק ופגיעה באינטרסים של מדינת ישראל, בניה בלתי חוקית, פלישה ובניה בשטחי אש, השתלטות הרשות הפלשתינית על שטחים במרחב אדומים ו-E1, ועוד.

דיון בועדת המשנה לענייני איו"ש

דיון בועדת המשנה לענייני איו"ש

מרחב אדומים ו-E1: ההשתלטות הפלשתינית במרחב אדומים מקודמת ע"י הרשות הפלשתינית בסיוע ארגונים בינלאומיים, במטרה לחנוק את ההתיישבות ולקבוע עובדות בשטח. אזלת היד שמפגין שר הביטחון מאפשרת את המשך ההשתוללות הפלשתינית ועל כן אנו נערכים לפעילות שתחל אחרי החגים במטרה להעיר את שר הביטחון רגע לפני שיהיה מאוחר.

הרשות מקימה, מדינות זרות מממנות. רשת המאחזים על כביש ירושלים-ים המלח.

הרשות מקימה, מדינות זרות מממנות. רשת המאחזים על כביש ירושלים-ים המלח.

במרחב החקלאי: אנו ממשיכים בליווי החקלאים בשלל המאבקים שהם נדרשים לנהל בכדי להמשיך ולקיים את האחיזה בקרקע – מול ארגוני השמאל הקיצוני ומול עיוותים, עוולות והתנכלויות מערכתיות, בעיקר מצד המערכת המשפטית.

ניירות עמדה: פרסמנו מספר ניירות עמדה בנושאים שונים (לחץ על הקישורים לקריאה).

סקר קרקעות ביו"ש מקורו, מטרותיו ומשמעויותיו. סקירה על הליך ההכרזה של אדמות המדינה. נייר העמדה נשלח לתקשורת ולמקבלי ההחלטות בעקבות ההכרזה על 4000 דונם אדמות מדינה בגוש עציון.

מועדים לבניה סקירה על התופעה של תנופת בניה פלשתינית בלתי חוקית במהלך החגים בזמן חופשת פקחי המנהל האזרחי.

דו"ח הבלוף הגדול 2 אכיפת חוקי התכנון והבנייה באיו"ש בשנים 2010-2012. נתוני המנהל האזרחי מלמדים שהאכיפה במגזר היהודי מתבצעת בעיקר נגד מבני מגורים לעומת המגזר הערבי בו  רוב האכיפה הינה נגד מבנים זניחים וזמניים.

הסיפוח השקטסקירה על פעילות בנייה שמבצעת הרשות הפלשתינית בשטחי C. הסיפוח השקט הינו פרי תכנון ומחשבה, והוא מתנהל ב'שיטת הסלאמי' באופן שיטתי ועקבי.

סביבה ללא הגנהבחסות העלמת העין הישראלית רומסת הרשות הפלשתינית ערכי טבע, נוף וסביבה בשטחי B ביהודה ושומרון. תמונת מצב מדאיגה על סביבה שנותרה ללא הגנה.

בין סיוע לחתרנות – מאות ארגונים בינלאומיים פועלים ביהודה ושומרון ללא פיקוח מספק, תוך פגיעה באינטרסים ישראליים מובהקים, ובמקרים רבים תוך מעבר בוטה על החוק. נייר העמדה כולל סקירת מצב והמלצות.

עובד ארד, רכז יו"ש. בצילום: סיור במזרח חבל בנימין.

עובד ארד, רכז יו"ש. בצילום: סיור במזרח חבל בנימין.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*