דף הבית » כללי » שנה טובה ממרחבי הנגב

שנה טובה ממרחבי הנגב

השנה עמדה בסימן עצירת חוק בגין, ופניה לאלטרנטיבה טובה יותר עבור האינטרסים הלאומיים והציוניים. המשכנו בעבודה מול גורמי שלטון בדרישה ליישם נהלי עבודה שמטרתם לשמור על קרקעות המדינה. בכלי התקשורת המשכנו בחשיפת תופעות חמורות ומושתקות כמו ביזה שמבצעים בדואים בשטחי האש בצאלים וגביית פרוטקשן. המשכנו בהבאת מעצבי דעת קהל לסיורי למידה ממעוף הציפור על סוגיות הנגב.

הסדרת ההתיישבות הבדווית בנגב: את חוק בגין עצרנו, עם עוד הרבה חברים יקרים, וכעת פנינו להבטחת אלטרנטיבה טובה יותר. אסור שעצימת העיניים תימשך ושגניזת חוק בגין תביא לגניזת הכוונה הממשלתית לעסוק בסוגיה ברצינות ולפתור אותה. שר החקלאות, יאיר שמיר, שהסכים לקחת על עצמו את הסוגיה חייב להפשיל שרוולים ולקדם תכנית אלטרנטיבית. אנחנו כאן כדי לעזור.

 כפר בדואי בלתי חוקי

ובמגרש המשפטי:

אלזרנוג וביר הדאג': יחד עם בעלי קרקעות פרטיות בנגב הגשנו שתי עתירות בדרישה לסלק מהקרקע בדווים שפלשו אליהן. אחת מהן מתנהלת בפני בג"ץ והשנייה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. אנחנו נסמכים כמובן על התקדימים מיהודה ושומרון שם הורה בג"ץ להרוס מאחזים שהוקמו על קרקעות פרטיות. דין אחד לערבים ודין אחד ליהודים!

ביר האדאג'. עשרות מבנים לא חוקיים נבנו על חלקה בבעלות יהודית (צילום: תנועת רגבים)

ביר האדאג'. עשרות מבנים לא חוקיים נבנו על חלקה בבעלות יהודית (צילום: תנועת רגבים)

תשלומי ארנונה בישובים הבדווים: רוב ככל תקציבי המועצות האיזוריות של הבדווים בנגב מבוססים על תמיכה ממשלתית (שמקורה כידוע בכספי משלם המיסים…), בה בעת שבשתי המועצות אין בכלל מערכת לגביית ארנונה מהתושבים. אתם שומעים טוב – לא אחוזי גביה נמוכים בשל דירוג סוציואקונומי נמוך אלא פטור גורף! לאחר תכתובת ארוכה מול המועצות ומול משרד הפנים הגשנו בימים אלו עתירה לבג"ץ.

ארנונה? אפילו לא קצת. טירה באבו בסמה. (צילום: תנועת רגבים)

ארנונה? אפילו לא קצת. טירה באבו בסמה. (צילום: תנועת רגבים)

חדירה וגניבות לבסיסים ושטחי אש במרחב צאלים: לאחר שחשפנו בחדשות ערוץ 2 תיעוד מצולם של ההפקרות, החדירות והגניבות המתמשכות בשטחי האש, המשכנו בהתכתבות מול הממונים בצה"ל ובמשטרה. תכתובת זו העלתה מצב עגום של ניסיון לברוח מטיפול בתופעה עד כדי המצאת פתרונות 'יצירתיים', יש לומר, של פיתוח מטרות פלסטיק 'בלתי גניבות' ועוד כהנה וכהנה אמצעי 'מיגון לדעת'. אם זה לא היה עצוב היינו צוחקים. אבל זה עצוב אז אנחנו בדרך לכנסת עם דרישה לתיקון החוק שימנע סחר במתכות גנובות וישים סוף לכדאיות הכלכלית של הגניבה.

גנבי מתכות בשטחי אש (צילום: תנועת רגבים)

גנבי מתכות בשטחי אש (צילום: תנועת רגבים)

נהלי עבודה וסדרי עדיפויות ברמ"י ומשרד הפנים: בשני הגופים הענקיים האלה, שמנהלים לנו את המשאב היקר והחסר ביותר במדינה – הקרקע – פשוט אין סדרי עדיפויות לטיפול ולהקצאת המשאבים. לאחר תכתובת ארוכה ומייגעת אנחנו בדרך לבג"ץ. הגיע הזמן שהכסף והקרקע שלנו ינוהלו בצורה מסודרת ועל בסיס קריטריונים ענייניים ושוויוניים ולא על בסיס תחושות בטן של גורמי האכיפה.

פרוטקשן: חשיפה נוספת של רגבים בערוץ 2 הציפה את בעיית ה'פרוטקשן' הידועה, והפעם:  גביית תשלום דמי חניה ע"י בדואים שיושבים במקבץ לא חוקי סמוך לתחילת מסלול נחל קינה ליד ערד. בימים האחרונים קיבלנו תשובה מטרידה ממשטרת ישראל על סגירת תיק החקירה בעניין. הגשנו כמובן ערר ואין לנו שום כוונה להרפות עד שהעבריינים יועמדו לדין והמדינה תחזור לשלוט בדרום הפרוע.

IMG_5967

סיורים לאישי ציבור ומעצבי דעת קהל: במהלך השנה האחרונה התבצעו סיורי הסברה רכובים ומוטסים לאנשי תקשורת ומעצבי דעת קהל שלמדו במו עיניהם את סוגיות הנגב. כמו כן התקיימו הרצאות ופאנלים לקבוצות המתעניינות בסוגיות ההתיישבות בנגב.

בסיור בנגב (צילום: תנועת רגבים)

בסיור בנגב (צילום: תנועת רגבים)

ניירות עמדה: 

במהלך השנה הפצנו את נייר העמדה שזכה לתהודה רבה 'מעשה בחמישה בלונים'- הסיפור האמיתי של הבדואים בנגב. בזה אחר זה מפוצץ המסמך את המיתוסים הנפוצים שמכרו לנו לאורך השנים.

מיתוסים בדואים נפוצים והפרכתם

מיתוסים בדואים נפוצים והפרכתם

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*