דף הבית » סליידר » תביעת נזיקין תקדימית מאתגרת מימין את חוק ההסדרה

תביעת נזיקין תקדימית מאתגרת מימין את חוק ההסדרה

במקביל לבג"ץ של ארגוני השמאל נגד חוק ההסדרה, הגישה תנועת רגבים תביעה אזרחית תקדימית על סך מיליון ₪, מטעם משפחה שביתה נגרע משטח היישוב נילי והפך באחת לבלתי חוקי. "ישנם אלפי בתים במעמד דומה, ללא הסדרה עלות הפיצויים תגיע למיליארדים"

תנועת רגבים הגישה תביעה אזרחית תקדימית על סך מיליון ₪, מטעם משפחה שביתה נגרע משטח היישוב נילי והפך באחת לבלתי חוקי.

בני הזוג עברו מתל אביב אל היישוב נילי, הנחשב כהתנחלות בורגנית וחילונית. בשנת 2013 הם קיבלו זכויות שימוש במגרש הנמצא בתוך גבולות משבצת היישוב על פי תב"ע מאושרת, ובנו באמצעות קבלן, בית מגורים בעלות של כ-2 מיליון שקלים.

אלא שבמהלך מרץ 2015, ללא כל הודעה מוקדמת, וללא שעדכן את המשפחות, החליט "צוות קו כחול" במנהל האזרחי המתחם את אדמות המדינה ביו"ש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים מאלו שהיו בעבר, להוציא רחוב שלם אל מחוץ לתחום אדמות המדינה. במחי קו, הפכו כל הבתים ברחוב לבלתי חוקיים, וערכם צנח בהתאם. לפני מספר חודשים הם נדהמו לגלות, כי הבית אותו בנו כדת וכדין הפך בן לילה לבלתי חוקי.

השכונה ביישוב נילי (צילום: עדי רל, ויקיפדיה)

השכונה ביישוב נילי (צילום: עדי רל, ויקיפדיה)

בכתב התביעה מדגיש עורך דינם, ד"ר הראל ארנון, כי בית המשפט העליון הדגיש בעבר במספר פסקי דין, כי הממונה על ניהול קרקעות המדינה ביהודה ושומרון נושא באחריות מיוחדת וחייב לנקוט משנה זהירות מול הציבור, בכל הנוגע להקצאת קרקעות.

מאחורי התביעה השגרתית והפרטית לכאורה, עומד מהלך אסטרטגי של תנועת רגבים המבקשת לאבטח באמצעות התביעה את חוק ההסדרה שהתקבל השבוע בכנסת.

 

אלפי בתים שנבנו כחוק – נגרעו מתחומי היישובים

לידתו של החוק החלה בתהליך מיפוי שערכו אנשי רגבים בכל יישובי יהודה ושומרון במהלך השנים 2014-2015.

רוב ככל היישובים הישראליים ביו"ש, הוקמו על אדמות שהוכרזו על ידי מדינת ישראל כאדמות מדינה. עו"ד פליאה אלבק ז"ל מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, היתה אחראית על תהליך ההכרזה והגדרת תחומי היישובים שסומנו על המפות בקו כחול.

השתכללות הדיגיטציה והאמצעים הטכנולוגיים, גרמה לשכלול ודיוק של המפות הישנות. המנהל האזרחי הקים בשנת 1999 צוות שנקרא 'צוות קו כחול', שהחל לעבור על המפות הישנות כדי לדייק את ההכרזה שביצעה אלבק שנים קודם לכן.

עקב פעולות המיפוי החדשות, כמעט בכל יישוב בו עבד הצוות, קוצץ ונגרע הקו הכחול התוחם את שטח היישוב וכך הפכו מבנים שהוקמו לפני שנים רבות – ללא חוקיים בן לילה. בישובים מסוימים מדובר רק בקומץ בתים, אולם ביישובים אחרים ישנם עשרות יחידות דיור שנגרעו למעשה משטח היישוב.

רובם של הבתים שנגרעו, אותרו על אדמות מדינה שהוצאו למפרע מתחומי היישוב, וחלקם האחר ככאלה שהתגלו כבנויים על קרקע פרטית.

המיפוי העלה כי בסך הכל, למעלה מ-4,000 בתים נגרעו מתוך תחומי היישובים ביו"ש – כמחציתם בעיר החרדית מודיעין עילית, ויתרם ביתר היישובים. ההתייחסות העכשווית של המנהל האזרחי לאלפי בתים אלו, הנמצאים כעת במעמד זהה לזה המתואר בכתב התביעה, היא כאילו הם בנויים על קרקע פלשתינית פרטית.

הבתים שנגרעו מתחומי היישוב נילי (צילום: תנועת רגבים)

הבתים שנגרעו מתחומי היישוב נילי (צילום: תנועת רגבים)

המצגת שהפיקו אנשי רגבים נחשפה במהלך הכנסת הקודמת לעיני חברי הכנסת של הליכוד והבית היהודי, ובעקבותיה הוקמה ועדת ההסדרה, והחל המהלך לקידום חוק ההסדרה.

בג"ץ עתיד לדון בקרוב בעתירת ארגוני השמאל הדורשים לבטל את חוק ההסדרה. התביעה האזרחית שהגשנו מטעם המשפחה, עשויה להביא בעקבותיה עוד אלפי תביעות דומות.

ההחלטה של היועצים המשפטיים ופקידי המינהל האזרחי, לבצע גריעת שטחים ובתים בנויים ביישובים שהוקמו לפני עשרות שנים, היא מהלך שפוגע אנושות בהתיישבות ובזכויות אדם בסיסיות ואשר גורם נזק כלכלי אדיר לאלפי משפחות שהקימו את בתיהם כדת וכדין, ובין לילה נהפכו לבלתי חוקיים.

חוק ההסדרה נותן מענה הגיוני, מוסרי ומתבקש לכל אותן משפחות, ולבעלי הקרקע, ככל שאלו יימצאו. אבל בחשבון פשוט, אם חוק ההסדרה ייפסל בבג"ץ בגלל ארגוני השמאל – המדינה עלולה לשלם מילארדי שקלים כפיצויים לכל אלו שניזוקו מהמהלך הפוגעני של המנהל האזרחי.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*