דף הבית » פעילות » יהודה ושומרון » תחקיר סוסיה: השקר הפלשתיני על הכפר שלא היה

תחקיר סוסיה: השקר הפלשתיני על הכפר שלא היה

תחקיר חדש בוחן לעומק את העובדות על המאחז הפלשתיני סוסיא שבהר חברון. הממצאים קובעים כי באף מקור היסטורי רשמי לא צוין כפר ערבי בשם "סוסיא". גם תצלומי האוויר מבהירים: הפלשתינאים החלו להקים את המבנים בחמש עשרה שנים האחרונות

הדיון על המאחז הפלשתינאי "סוסיא" עולה לאחרונה על סדר היום הציבורי. טענות נשמעות מכאן ולכאן, אולם עובדות וממצאים כמעט ולא נמצא. אולם כעת, בתחקיר חדש ומקיף על המאחז ,בהוצאה משותפת של מועצת יש"ע, תנועת רגבים ומועצת הר חברון, מתגלים ממצאים חדשים השופכים אור על הרקע העובדתי להקמת המאחז והמאבק להישארותו.

המאחז נמצא בהר חברון, באזור שבין הישוב סוסיא לבין האתר הארכאולוגי סוסיא. מבחינה מדינית – פוליטית, השטח מוגדר כשטחי C המשמשים כאדמה חקלאית. מהממצאים עולה כי בעשור האחרון משפחת נוואג'עה מהכפר יאטה הקימו מבני קבע ומבנים זמניים בניגוד לחוק וללא היתרים.

בהוראת בג"צ, פקחי המנהל האזרחי הגישו צווי פינוי לאותם מבנים לא חוקיים במטרה לאכוף את החוק ואת בעלות המדינה על הקרקע.

מנגד טענו דוברי משפחת נוואג'עה, כי באתר הארכיאולוגי סוסיא שכן כפר ערבי עתיק יומין בו הם גרו ובשנת1986 , עם ההכרזה על השטח כאתר ארכיאולוגי, הם גורשו מכפרם ונאלצו לחיות בשטחים החקלאיים הסמוכים לאתר – היכן שבג"ץ אוסר עליהם להתפתח.

במהלך השנים גיבו וסייעו למשפחת נוואג'עה ארגוני שמאל שונים שטענו כי פינוי המבנים הינו הריסת "כפר עתיק". הנרטיב על אותו "כפר עתיק" נמשך על ידי המשפחה וארגוני השמאל והתפתח גם סיפור 'נוגע ללב' על ה'אכזריות' של המדינה בדרישתה להרוס את 'הכפר הפלשתיני סוסיא' הקיים דורי דורות.

אלא שהממצאים והעובדות הקיימים ומוצגים בתחקיר עולה בבירור, כי המושג 'כפר פלשתיני סוסיא' הוא דבר שלא היה ולא נברא. מעולם לא היה קיים כפר ערבי בשם 'סוסיא'. מדובר במחטף שנעשה על ידי ארגוני שמאל, בסיוע של האיחוד האירופי, שמטרתו השתלטות על שטחי C על ידי בניה של מבני קבע.

בניה בלתי חוקית במאחז סוסיה

כך למשל מרישום של המנהל האזרחי עולה כי לרוב רובם של תושבי המאחז הפלשתיני "סוסיה" ישנו בית בכפר יאטה שנמצא בשטחי הרש"פ (שטחי A). מה גם שחוקרים שהיו באזור בשנות השמונים, ובהם ד"ר יעקב חבקוק, כתבו במפורש כי באזור לא היו מבני קבע אלא רק מגורים עראיים לטובת מרעה עונתי.

תצלומי אוויר מעשרים השנים האחרונות מראים כי המבנים הוקמו רק בעשור האחרון, ולא כפי שטוענים במשפחת נוואג'עה שזה "כפר עתיק". אכן, ישנם באזור ממצאים ארכאולוגיים על התיישבות עתיקה, אולם מדובר בשרידים מהכפר היהודי שהיה קיים כפר לפני 1,500 שנים.

"העובדות ברורות ומראות את המצב בסוסיה לאשורו", מסכם יהודה אליהו, מנכ"ל תנועת רגבים. "כעת על הממשלה להחליט אם היא מחזקת את ההתיישבות ומגבה את ההחלטות השיפוטיות או חלילה נכנעת לקמפיין אגרסיבי של ארגוני שמאל בסיוע גופים זרים".

 למסמך המלא:

תגובה אחת

 1. די כבר עם השקרים של הערבים
  הם לא פלשתינים
  בסוף הם יוחשבו כאומת סטארט אפ בעקבות המצאת המדינה הפלסטינית
  לא פלסטינים אלא פולשים ערבים בחסות ובמצוות הקוראן ותרבות השקר (אל תאקייה) הערבית
  שנועדה כחלק מהרחבת האיסלם לכיבוש שטחים ולבבות
  במשך 1400 שנים יהודים לא היו כאן והם הרגישו בעלי בית
  עכשיו אנחנו כאן ו…

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*