דף הבית » כללי » כשהיועץ קורץ

כשהיועץ קורץ

 

תעצמו את העיניים ותדמיינו את מני מזוז. קרוב לוודאי שבעיני רוחכם מופיעה דמות חנוטה בחליפה וחמורת סבר.

אך מסתבר שהיועץ יודע גם לקרוץ כשצריך. אחרי הכול לא תמיד פשוט לקום בבוקר לעבודה ולהגן על התנהלות המדינה, ששכרה את שירותיו. ככל עו"ד ותיק יודע גם היועץ שיש גבול ליכולתו להתערב בהחלטות הקליינט. במרבית המקרים ניתן אמנם להשפיע ולעצב את ההחלטות המתקבלות, אך לעיתים, כדי לשמור על מערכת יחסים תקינה, אין מנוס מלאמץ את עמדת הלקוח.

אז מה בכל זאת עושים? קורצים. ובמה דברים אמורים.

בחודש שעבר ניתן פסק הדין בעניין כביש 443. לביהמ"ש הוגשה עתירה (בג"ץ 2150/07) כנגד החלטת אלוף הפיקוד לסגור את הכביש לתנועת פלסטינים בנימוק של חשש לשלום הנוסעים בכביש. היועץ התייצב להגן על המעשה המנהלי וטען כי יש לדחות את העתירה. בפסק הדין שניתן בחודש שעבר דחה ביהמ"ש את עמדת המדינה וקבע כי סגירה מוחלטת של הכביש לפלסטינים אינה חוקית, שכן היא פוגעת במידה העולה על הנדרש בזכויות הפלסטינים המתגוררים באזור. לכאורה דחה ביהמ"ש את עמדת המדינה כפי שהוצגה ע"י היועץ. אלא שעיון מעמיק מגלה כי המדינה הודיעה לביהמ"ש, בעיצומו של ההליך המשפטי, כי חרף עמדתה העקרונית לפיה אין לאפשר תנועת פלסטינים בכביש הוחלט להנפיק היתרי תנועה ל-80 כלי רכב פלסטינים, שזהותם תקבע ע"י המדינה, ולאלה בלבד יותר לנוע על הכביש. קריצה כבר אמרנו.

הצעת המדינה, שגובשה על דעת היועץ, הגחיכה את עמדת המדינה, בהיותה זניחה, חסרת משמעות אמיתית ורחוקה מליתן מענה אמיתי לצרכי האוכלוסייה הפלסטינית. קשה להשתחרר מהמסקנה שההצעה גובשה כדי לשדר לבית המשפט מסר לפיו התערבותו תתקבל הפעם בברכה. מכאן ועד לפסק הדין, שלמעשה רק הרחיב את הסדק שנפער בעמדה העקרונית, הדרך הייתה קצרה ומתבקשת.

קריצה נוספת נשלחה לעבר ביהמ"ש לאחרונה בהליך שעודו תלוי ועומד. מדובר בעתירת תנועת "יש דין" (בג"ץ 2164/09) בדרישה לעצור את פעילותן של מחצבות ישראליות ביהודה ושומרון בטענה שאלו מעבירות את מרבית תוצרי הכרייה לשימוש תעשיית הבנייה ברחבי ישראל. לטענת העותרים מדובר בגזל אדמה כבושה ובהפרה חמורה של הדין הבינלאומי. בתגובתה המקדמית לעתירה ביקשה המדינה לדחות את העתירה על הסף משלל טעמים, לרבות פסק דין שניתן בעבר בעניין דומה. אלא ששוב, בעיצומו של ההליך, שלח היועץ לביהמ"ש הודעת עדכון במסגרתה נמסר כי עד לבירור העניין הוחלט שלא לאפשר למחצבות הישראליות לפתוח נקודות חציבה חדשות בשטח המחצבות הקיימות. ההחלטה פוגעת בצורה קשה במחצבות הישראליות, הפועלות ברישיון, ואינה עולה בקנה אחד עם עמדתה העקרונית של המדינה כפי שנמסרה לביהמ"ש. נראה אפוא כי גם במקרה זה קורץ היועץ לבית המשפט ומזמין אותו לדחות את עמדת המדינה המוצהרת.

ימים יגידו אם ייעתר בית המשפט גם הפעם לקריצת היועץ.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*