דף הבית » ידיעות ניוזלטר » הצעת חוק להחמרת ענישה של פולשים לשטחי מרעה

הצעת חוק להחמרת ענישה של פולשים לשטחי מרעה

השבוע אושרה בוועדת החוקה של הכנסת הצעת חוק אותה יזמנו שתסייע לחקלאים ותצמצם במידה ניכרת את הנזקים המתמשכים הנגרמים לחקלאים מצד גנבים ופולשים לשטחי חקלאות ומרעה.

 

לאור מספר פניות שהגיעו אלינו מחקלאים שונים ברחבי הארץ שסבלו נזקים כבדים ומתמשכים כתוצאה מתופעת הפלישה, נוכחנו לדעת כי רף הענישה הנמוך הקבוע כיום בחוק אינו מרתיע, והפלישה מסתברת במבחן המציאות כסיכון מחושב ומשתלם. 

זאת ועוד, עד כה הוגדרה העבירה הזו בספר החוקים כעבירה מסוג 'חטא' – הנמוכה ביותר בספר העונשין, ורשויות האכיפה נטו שלא להתייחס אליה ברצינות המתאימה ןלא להקצות לטיפול בה את המשאבים הנדרשים. החוק קבע עונש מקסימאלי של שלושה חודשי מאסר בלבד על פלישת אדם או גרימה לפלישת חיה לשטח חקלאי ללא היתר, וחודש מאסר על בעליה של חיה שנכנסה לשטח חקלאי בשל רשלנות.

הצעת חוק שהגישו לבקשתנו חברי הכנסת איילת שקד וזבולון כלפה,  תגדיר את העבירה במדרג חמור יותר של 'עוון', ותכפיל את העונש הקבוע בצידה  לחצי שנה, זאת לצד קנס כספי במקרה של גרימת נזק לקרקע או לגידולים.

העלאת רף הענישה תגביר את ההרתעה ותסייע במיגור התופעה. ההשפעה שתהיה לתיקון על הקצאת משאבי החקירה מצד רשויות האכיפה, והעלאת העבירה מחטא לעוון תביא ליחס רציני יותר מצד משטרת ישראל ויתר גורמי האכיפה לתופעה נפסדת זו ותסייע במיגורה ובהגנה על ענף החקלאות ועל החקלאים.

 

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*