דף הבית » כללי » הקשר בין הבנייה הפלסטינית בדרום הר חברון ל"תכנית פיאד"

הקשר בין הבנייה הפלסטינית בדרום הר חברון ל"תכנית פיאד"

אזור דרום הר חברון סובל רבות בתקופה האחרונה מפרובוקציות של אנרכיסטים וארגוני שמאל בינלאומיים ומפעילות פלשתינית אינטנסיבית להשתלטות על שטחים ולקביעת עובדות בשטח – בבינוי, בעיבוד חקלאי וברעיית צאן.
הפעילות הפלשתינית והבינלאומית מתמקדת בבניה בלתי חוקית רבה, בביקורים והצהרות של גורמים בכירים ברשות הפלשתינית ובקהילה הבינלאומית, ובהצקות חוזרות ונשנות להתיישבות ולמתיישבים הישראלים.
ההתמקדות הפלשתינית באזור זה אינה סתמית. כחלק מהרציונל הכללי של 'תכנית פייאד', שכבר כתבנו עליה מעל במה זו מספר פעמים בעבר – להקמת מדינה פלשתינית דה-פקטו, באופן חד צדדי ותוך עקיפת הצורך במשא ומתן עם ישראל – מזהים הפלשתינים את דרום הר חברון כאזור בעל חשיבות אסטרטגית, וזאת בשל מספר סיבות: ראשית, מדובר באזור שבו יש הכי הרבה אדמות מדינה פנויות וזמינות. בניגוד למרבית אזורי יהודה ושומרון בהם עתודות הקרקע לפיתוח ההתיישבות כמעט ואזלו, הרי שבאזור הר חברון ניתן ליישב עוד מאה אלף יהודים ללא כל קושי. דרומית ומזרחית לחברון ולעיירות הסובבות אותה, כדוגמת יטא ודהריה, ישנה היסטוריה מועטה מאוד של התיישבות פלשתינית ולכן מרבית הקרקעות באזור זה הוכרזו עוד לפני שנים רבות כאדמות מדינה. הפלשתינים מבינים את הפוטנציאל הגלום במרחבים הגדולים האלה ומנסים להשתלט עליהם ולקבוע בהם עובדות בלתי הפיכות.
שנית ובמבט דרומה, מנסים הפלשתינים באמצעות ההשתלטות על האזור הזה לייצר רצף טריטוריאלי בין אזור יהודה לאזור הנגב ולעשרות אלפי הבדווים במתגוררים בו. במבט צופה פני עתיד עלול החיבור הזה להימשך עוד יותר דרומה לכיוון מצרים ומערבה לעבר עזה.
בדומה לכך ובמבט מזרחה, מנסים הפלשתינים לחבר את חברון למדבר יהודה ולגבול ירדן באזור ים המלח. בהיבט המזרחי משלים המאמץ שמשקיעים הפלשתינים בדרום הר חברון את המאמץ שהם משקיעים בבקעת הירדן במטרה לייצר למדינה שהם רוצים להקים גבול עם ירדן באופן שבו הם לא יהיו מוקפים על ידי ישראל מארבעה כיוונים.
סיבה נוספת להשתוללות הפלשתינית באזור זה נעוצה ב'משפרי דיור' רבים שבורחים מהצפיפות ומהשחיתות של הרשות הפלשתינית השולטת באזורים העירוניים ומבקשים לעבור להתגורר באזורים כפריים, שהם גם מרווחים ובריאים יותר וגם נתונים בשליטה ישראלית, אותה אפשר כמובן לתקוף ולהאשים בפשעים נגד האנושות מבלי להישלח להינמק בבית הסוהר…
אל מול מבט אסטרטגי ומחושב זה מתנהלות הרשויות הישראליות בעיוורון מוחלט, שנע מהתעלמות ועצימת עין גורפת ועד לשיתוף פעולה וסיוע לפלשתינים תוך רדיפת המתיישבים והתנכלות להם. שילוב של ראיה קצרת טווח, לפיה שיפור איכות החיים של הפלשתינים בשטחי C תפחית את הלחץ הבינלאומי על ישראל, עם חוסר אכפתיות, שלא לומר הזדהות, עם השאיפות הפלשתיניות להקמת מדינה פלשתינית ביהודה ושומרון מוליד את המדיניות הישראלית החמורה.
לאלו מאיתנו שמתלבטים עדיין באשר לרצינות הצהרותיו של נתניהו בנאום בר-אילן בדבר הצורך בהקמת מדינה פלשתינית, לתשומת לבכם – נתניהו מקים את המדינה הזו בפועל כבר מספר שנים.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*