דף הבית » פעילות » עוד פעילות » "רוב הוועדות המקומיות לא מדווחות על עבירות בנייה באופן מלא"

"רוב הוועדות המקומיות לא מדווחות על עבירות בנייה באופן מלא"

דה מרקר: בג"ץ דן לראשונה בעתירה שהגישה תנועת רגבים לפני כשנה וחצי נגד משרד הפנים, שאינו אוכף את קיום חובת הדיווח של הרשויות המקומיות על עבירות בניה בתחומן. מתשובת המדינה עולה כי במחוז ת"א אף ועדה לא דיווחה על עבירות בנייה 

ועדות מקומיות לתכנון ובנייה רבות לא מדווחות לוועדה המחוזית באופן שוטף ומלא על עבירות בנייה שנעשו בתחומן, כמתחייב בחוק התכנון והבנייה – כך עולה מתשובה שהגישה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון בעתירה שהגישה תנועת רגבים, הפועלת לקידום מינהל תקין בעיקר בתחומי מקרקעין, נגד שר הפנים ומשרד הפנים בנוגע לבנייה לא חוקית. לפי התשובה, במחוז תל אביב, למשל, אף ועדה לא דיווחה על עבירות בנייה. היום (ד') יתנהל בבית המשפט דיון ראשון בעתירה.

על פי הוראת חוזר התכנון והבנייה נדרשת כל ועדה מקומית לדווח ליו"ר הוועדה המחוזית אחת לחודש על בנייה שלא כדין ולפרט את מיקומה, באיזה סוג של עבירה מדובר, מתי היא בוצעה, באיזה היקף וכיצד היא מטופלת. יו"ר הוועדה המחוזית נדרש להעביר מדי חודש את הדיווח למשרד הפנים. 

ועדות תכנון ובניה

במחוז תל אביב, כאמור, אף ועדה לא דיווחה על עבירות בנייה בתחומה. במחוז ירושלים כל הוועדות המקומיות דיווחו, במחוז מרכז רק 14 מ–32 הוועדות דיווחו, חלקן באופן מלא וחלקן באופן חלקי, במחוז חיפה שש מ–10 דיווחו, חלקן באופן חלקי וחלקן מלא. במחוז צפון כל הוועדות המרחביות דיווחו באופן חלקי או מלא, אבל הוועדות המקומיות לא דיווחו כלל, ובמחוז דרום רק 11 מ–27 הוועדות המקומיות דיווחו – שלוש באופן מלא ושמונה באופן חלקי. 

תמונת המצב של הטיפול החלקי בוועדות המקומיות בעבירות בנייה עולה ממכתב שהגישה חני אופק, סגנית בכירה א' בפרקליטות המדינה, בשם היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה במשרד הפנים, לביהמ"ש העליון בעתירה שהגישה רגבים. באמצעות עו"ד בעז ארזי מבקשת רגבים מבית המשפט להורות למשרד הפנים לאכוף את חובת הדיווח של ועדות התכנון.

לפני כשנה וחצי הגישה רגבים את העתירה לאחר ניסיונות כושלים להשיג את הדיווחים של הוועדות המקומיות. באוקטובר 2011 פנתה רגבים לעשר רשויות מקומיות וביקשה לקבל העתק של הדיווחים – שבע לא השיבו, שתיים ענו כי אינן מדווחות ואחת השיבה כי בעקבות הפנייה היא התחילה להכין את הדו"חות.

לפי העתירה, לאחר מכן פנתה רגבים לאחראית על חוק חופש המידע במשרד הפנים, כדי לקבל נתונים סטטיסטיים לגבי הבנייה הלא חוקית ופעולות האכיפה בעניין, אבל קיבלה תשובה חלקית ושטחית שכללה מידע חלקי ולא מסודר. "התנועה לא הופתעה מכך שבתשובה האמורה, החתומה על ידי מנהלת אגף, מיכל גולדשטיין, נכלל פעמיים המשפט 'אין בידינו מידע…'. למעשה, עולה ממכתב התשובה כי אין בידי המשרד מידע – לא בחתך מקומי ולא בחתך מחוזי", נכתב בעתירה.

עוד נכתב בעתירה שהגישה רגבים לבג"ץ: "תנאי ראשון ליכולתם של הגופים האמונים על שלטון החוק להתמודד באופן יעיל עם הבנייה הלא חוקית נעוץ בקיומו של מידע עדכני, זמין ומרוכז המאפשר למידה של הבעיה ומאפייניה, וכפועל יוצא גיבוש תוכנית פעולה אסטרטגית למיגורה".

בתשובתה ביקשה פרקליטות המדינה לדחות את העתירה נגד משרד הפנים בטענה שצריך לעתור נגד הוועדות: "ככל שהעותרת (תנועת רגבים) סבורה כי ועדה מסוימת אינה פועלת בהתאם לתקנות האמורות, הדרך הנכונה והראויה שעליה ללכת בה אינה בהגשת עתירה כוללנית – אלא לפעול באמצעות הגשת הליכים במישרין נגד ועדות מקומיות, שלטענתה אינן מכבדות את התקנות".

עו"ד בצלאל סמוטריץ', מנהל הפעילות ברגבים, אמר בתגובה: "הניסיון להסיר את האחריות מהשלטון המרכזי וממשרד הפנים ולשלוח אותנו לנהל עשרות תביעות פרטניות מול הוועדות המקומיות שלא מקיימות את התקנות ולא מנהלות מעקב אחר הבנייה הבלתי חוקית בשטחן, הוא פסול ומקומם. האחריות העליונה לתפקודן של מערכות התכנון, הפיקוח והאכיפה מוטלת על כתפיו של משרד הפנים ומחובתו לאכוף על ועדות התכנון לקיים את הוראות החוק ולנהל את המעקב הנדרש.

"לא ניתן לצעוק מצד אחד עד כמה חמורות העבירות על דיני התכנון והבנייה ובמקביל לא לעשות את הנדרש כדי למגר אותן. ברור הרי שקיומו של מידע זמין ועדכני על הבנייה הבלתי חוקית הוא הבסיס ליכולת של רשויות האכיפה לקבוע סדרי עדיפויות ולעבוד על פי תוכנית סדורה ויעילה. כיום, עקב הסירוב העקבי של משרד הפנים לאכוף את תקנות חובת הדיווח, לא קיים מידע כזה ברמה הארצית והאכיפה היא ספורדית וחסרת כל היגיון", מדגישים ברגבים.

(מתוך כתבה בדה-מרקר)

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם.שדות חובה מסומנים בכוכבית *

*